Použití chemických zbraní? Asad by nikdy neučinil tak bláznivý krok

Použití chemických zbraní? Asad by nikdy neučinil tak bláznivý krok

Syrské vedení nemohlo použít chemické zbraně při útoku, ke kterému došlo ve vesnici Khan Shaykhun, městě které je pod kontrolou rebelů a leží v provincii Idlib, protože Damašek eliminoval všechny jedovaté látky ze svého arsenálu a je i nadále tomuto rozhodnutí oddaný, řekl politolog Mosib Na’imi, který stojí v čele íránských novin Al-Vafagh, rádiu Sputnik Persian.

„Syrská vláda dávno splnila svůj slib (zničit své zásoby chemických zbraní) a mezinárodní odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) provedli důkladnou kontrolu, shromáždili všechny vzorky a vydali zprávu. To je důvod, proč je absurdní obviňovat syrskou vládu z údajného použití chemických zbraní v provincii Idlib. Pravděpodobnost takového scénáře se rovná nule. Asadova vláda by tím nic nezískala v době, kdy se situace na frontě zlepšila a nepřátelské síly ustupují,“ vysvětlil analytik.

Tyto připomínky přišly po posledním tvrzení, že prezident Bašár Asad použil chemické látky při útoku, který měl na svědomí téměř 80 životů a zanechal asi 200 zraněných.

Ruské ministerstvo obrany poskytlo podrobnější popis toho, co se stalo s tím, že syrská armáda prováděla nálety cílené na velké muniční sklady a vojenská zařízení ve východní části vesnice Khan Shaykhun. Laboratoře, které ozbrojenci používají k výrobě chemických zbraní byly také umístěny v postižené oblasti.

Nicméně, vysocí američtí představitelé z údajného chemického útoku viní Asada, ale neposkytli jediný důkaz pro podporu tohoto tvrzení. Americký prezident Donald Trump to označil za „nepřijatelné“ a dodal, že syrská vláda překročila červenou čáru. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson obvinil Damašek z toho, že operuje s „brutálním a neskrývaným barbarstvím.“

„Tato obvinění jsou spíš laciná a falešná propaganda. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že chemické zbraně byly použity proti civilnímu obyvatelstvu v Sýrii. To ovšem neznamená, že byly použity syrskou armádou. Je více pravděpodobné, že tyto zbraně použili ozbrojené radikální skupiny, které čelí porážce po celé zemi. Jejich cílem je to použít proti syrským orgánům tak, aby je zdiskreditovali v očích veřejnosti a vytvořili základ k ospravedlnění jejich porážky,“ uvedl analytik.

Tyto připomínky se shodují s těmi, které již mnohokrát sdělilo vedení syrské armády, které uvedlo, že teroristické skupiny často obviňují Damašek z použití jedovatých látek ve snaze ospravedlnit jejich ztráty na bojišti před jejich sponzory.

Mosib Na’imi poukázal na to, že neexistuje žádný důkaz prokazující, že by syrská vláda učinila „takový šílený krok“, když zničila všechny své chemické zásoby v roce 2013.

„Mezinárodní pozorovatelé, kteří by mohli poskytnout nestranné posouzení, nebyli v této oblasti přítomni,“ uvedl analytik. „Nebylo provedeno žádné vyšetřování, neexistuje žádný důkaz, neexistují žádné logické a objektivní důvody k tomu, vinit syrské úřady za to, co se stalo. Dá se s jistotou říci, že syrská vláda s tím nemá nic společného a nikdy neudělá tak bláznivý tah. Skutečnost, že se syrská vláda zavázala odstranit všechny své chemické zbraně ze svého arsenálu, slouží jako důkaz této skutečnosti,“ uzavřel analytik.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto:Twitter)

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Použití chemických zbraní? Asad by nikdy neučinil tak bláznivý krok

  • Dnes jsem cetl, ze Masin, zijici v USA schvaluje utok na Syrii, narizeny Trumpem. Stale ovsem nevime, kdo je za utok zodpovedny a to muze prinest jenom nezavisle vysetrovani. Pripominam, ze Ruskem vyzadovane vysetreni zniceni konvoje se zasobovanim dosud nebylo oznameno, ani vysledky nejsou zname. Vysumi to zase ted do ztracena? To by byl konec nasich nadeji, ze valka nebude. A tak co se tyka Masina mam jasno. Takovi lide jsou hodni opovrzeni… Jsou to pistolnici, mrtvi sem nebo tam. Kdo se nam protivi, toho znicime a nikdo nam v tom nezabrani. Jenom aby se zlocinci bastardi nepletli!!!

  • Vůbec bych se nedivila, kdyby to byl útok pod cizí vlajkou. Takových útoků už v posledních letech jsme od světového četníka viděli hodně.

  • Loutky USA Junker, cela EU, Merkel, Hollande, Sobotka aj., proste cely zapadni svet uz je ovladnut pro zavedeni NWO. Pokyvuji, ze je to v poradku. Pro zapadni staty je vse normalni, co delaji zlocinne USA!!!! Napadnout suverenni stat bez dukazu o jeho provineni je agrese, ktera musi byt potrestana. Plynovy utok musi byt vysetren nezavislymi odborniky, nepodplacenymi od USA. Ne Amnesty International, ne UNO, protoze jsou rizeny USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*