Pouze 1 z 16 nových migrantů ve Švédsku má práci nedotovanou daňovými poplatníky

Pouze 1 z 16 nových migrantů ve Švédsku má práci nedotovanou daňovými poplatníky

Švédská služba zaměstnanosti odhalila, že pouze 6,1% nově příchozích migrantů si dokázalo loni najít práci na plný úvazek, kterou nemusí dotovat vláda.

Čísla dále ukazují, že noví migranti přicházející do Švédska, které má jeden z nejštědřejších sociálních systémů na světě, si nenašli skutečnou práci, zatímco velká většina zůstává zcela nezaměstnaná. Toto číslo se vztahuje na ty migranty, kteří byli v programu zřízení služby zaměstnanosti nejméně 90 dní a ta je od roku 2018 nižší, což znamená, že 6,6% zaměstnaných migrantů není dotováno vládou, informuje švédská televizní stanice SVT.Počet migrantů zaměstnaných v dotovaných pracovních místech byl v roce 2019 mnohem vyšší, 24,5%. Mezi taková pracovní místa patří začínající podniky i tzv. „doplňkové služby“, které obvykle zahrnují pozice ve veřejné sféře nebo v neziskových organizacích.

Staffan Johansson, vedoucí Oddělení služby zaměstnanosti, uvedl, že pokles počtu migrantů zaměstnaných v jakémkoli zaměstnání po 90 dnech, pouhých 31 procent, lze vysvětlit „poklesem ekonomiky“ a dodal, že práce při doplňkových službách byla také zastavena.

„Doplňkové služby se ukázaly jako velmi efektivní pro tuto cílovou skupinu,“ uvedl.

Míra nezaměstnanosti migrantů je trvale mnohem vyšší než u domorodých Švédů, přičemž mnoho zpráv ukazuje, že míra nezaměstnanosti u migrantů je několikrát vyšší než u domorodců.

Podle Integrační databáze statistiky Švédska pro zdravotní pojištění a studie trhu práce (LISA) je asi 90 procent migrantů, kteří přišli na vrcholu migrační krize v roce 2015 a získali status trvalého pobytu, nezaměstnaných.

Švédská obecná míra nezaměstnanosti již několik měsíců roste. Říjnové údaje Eurostatu uváděly míru nezaměstnanosti v této zemi na 24. místě ze současných 27 členských států EU.

Situace také nevykazuje známky zlepšení ani v letošním roce, přičemž švédská banka Handelsbanken uvedla, že země vykazuje slabé známky růstu a očekává, že míra nezaměstnanosti zůstane vysoká.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*