Potyčky a hořící pneumatiky před ukrajinským parlamentem

Potyčky a hořící pneumatiky před ukrajinským parlamentem

Střety jsou hlášené z centra Kyjeva, kde se davy demonstrantů shromáždily proti ekonomické krizi a stoupajícím cenám soukromých půjček. Ukrajinská média tvrdí, že se několik lidí pokusilo dostat do ukrajinského parlamentu.

Demonstranti se střetli s policií a zablokovali vchody do budovy parlamentu.

Dav takzvaného „Finančního Majdanu“ požaduje, aby parlament schválil zákon o restrukturalizaci soukromých půjček v cizí měně, což by překonvertovalo dluhy lidí do národní měny na předkrizových úrovních.

Potyčky a hořící pneumatiky před ukrajinským parlamentem  Foto: RT
Potyčky a hořící pneumatiky před ukrajinským parlamentem Foto: RT

 

Demonstranti zapálili pneumatiky a pokusili se dostat do budovy parlamentu. Pořádková policie je prozatím dokázala zadržet.

Life News ale informuje, že některým aktivistům se podařilo dostat se do budovy, přičemž roztáhli transparenty se svými požadavky a hlasitě vyjádřili souhlas s těmi poslanci, kteří hlasovali pro zákon o restrukturalizaci.

Parlament již dříve odmítl druhé čtení zákona, který by umožňoval příjemcům půjček platit jejich dluhy v hřivnách, při výměně kursu okolo 5 hřiven za dolar. Současný výměnný kurs je kolem 20 hřiven za dolar, jelikož Ukrajina čelí hluboké finanční krizi.

Foto: RT
Foto: RT

Několik poslanců se snažilo dav uklidnit. Borislav Bereza z ultranacionalistické strany Pravý sektor řekl davu, že „ zákon byl zmanipulován.“

Hnutí „Finanční Majdan“ působí v Kyjevě již několik měsíců s demonstracemi pořádanými v blízkosti parlamentu a Národní banky. Jejich požadavky zahrnují náhrady pro ty, jejichž bankovní úspory byly krizí nejvíce zasaženy.

Požadují také rezignaci premiéra Arsenije Jaceňuka a ministra financí Natalje Jereska.

Nejméně 11 aktivistů „Finančního Majdanu“ drželo ve čtvrtek již čtvrtý den protestní hladovku vedle budovy parlamentu. Jeden z nich byl převezen do nemocnice.

Mezi slogany, které se objevily na demonstraci, protestující křičeli hesla„Pryč s gangem!“, které jsme mohli mnohokrát slyšet při povstání proti prezidentu Janukovyči a jeho vládě, které nakonec přivedlo aktuální úředníky k moci.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Potyčky a hořící pneumatiky před ukrajinským parlamentem

  • Ukrajinci nejsou problém pro své protivníky. Mají zastaralou a demoralizovanou armádu. Ukrajinci jsou problém pro své spojence. Proto je chtějí USA nastrkat do EU.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*