Potvrzeno: Ukrajina prodává zbraně Islámskému státu a Frontě an-Nusrá v Sýrii

Potvrzeno: Ukrajina prodává zbraně Islámskému státu a Frontě an-Nusrá v Sýrii

USA dodávají zbraně teroristům v Sýrii prostřednictvím třetích zemí, jako je Ukrajina, potvrdilo syrské ministerstvo zahraničí. Politolog Jurij Pochta uvedl důvody, proč se Kyjev podílí na obchodování se zbraněmi na „šedém“ trhu.Tajemník oddělení zahraničních vztahů syrského ministerstva zahraničí Alaa Din Saeed Hamdan již dříve uvedl, že Washington a jeho spojenci dodávají zbraně teroristům an-Nusrá a ISIS.

„Je zřejmé, že USA a jejich spojenci poskytují velké množství zbraní a munice prostřednictvím třetích zemí, jako jsou východoevropské země, Ukrajina nebo balkánské země, aby dodali zbraně pro Frontu an-Nusrá nebo Islámský stát,“ řekl zástupce syrského ministerstva zahraničí.

Politolog a profesor na Ruské univerzitě přátelství Yuri Pochta komentoval prohlášení diplomata.

„Prohlášení syrského diplomata o zbraních, které jsou dodávány teroristům v Sýrii, včetně prostřednictvím Ukrajiny, je pravděpodobně opodstatněné. Šedý trh pro zbrojení je již dávno zdrojem radikálních seskupení, včetně těch, které pokračují po zhroucení SSSR. Ukrajina aktivně prodávala obrovské zásoby zbraní, které zůstaly na jejím území a nestarala se o ně,“ uvedl politolog.

Podle něj má Kyjev také další důvody, proč se podílet na nedovoleném obchodování se zbraněmi, kromě finančních.

„Kromě finančního, existuje i další aspekt – politický. Řada radikálních uskupení funguje pod záštitou Západu, takže západní země neposkytují zbraně přímo ze svého území, ale dodávají je prostřednictvím zemí, což je něco jako „praní“ zbraní a Ukrajina se bohužel také účastní, samozřejmě,“ uvedl Pochta.

Ozbrojený konflikt v Sýrii se táhne od roku 2011. Koncem roku 2017 bylo ohlášeno vítězství nad ISIS v Sýrii a Iráku, avšak v některých regionech se stále provádějí úklidové práce za pomocí ruských leteckých sil.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*