Potvrzeno: Ukrajina napadla dvě neutrální vesnice, Doněck slibuje odvetu

Potvrzeno: Ukrajina napadla dvě neutrální vesnice, Doněck slibuje odvetu

Uprostřed nedávných událostí v Lugansku, které vyvrcholily změnou vlády, ukrajinská strana využila dočasnou, relativní dezorientaci Donbasu k pokusům o nové útoky. Ukrajinské jednotky potvrdily, že během posledních tří dnů obsadily dvě vesnice Travnevoe a Gladosovo, které se nacházejí v označené neutrální „šedé“ zóně v Donbasu.

Zvláštní monitorovací mise OBSE nepovažovala tento krok k ukořistění obytných oblastí za porušení Minských dohod.

Soudě podle veřejného přiznání ukrajinských vojáků a militantů z ukrajinských nacistických praporů, byla připravena poměrně rozsáhlá ofenzivní operace, zatímco se Lugansk potýkal se svým „převratem“. Výsledkem plánované ukrajinské operace mělo být ukořistění podstatně rozsáhlých oblastí, které v současné době ovládají republiky Donbasu. Jako vždy, nicméně, Ukrajinci chtěli mnoho, ale podařilo se jim získat málo.

V každém případě je to pro Ukrajince úspěch, ačkoli menší, než byly původní plány. Doněck byl již donucen reagovat. Dne 27. listopadu šéf samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zakharčenko slíbil symetrickou reakci na ukořistění pozic „šedé zóny“ ukrajinskými ozbrojenými silami. Zacharčenko uvedl: „Jelikož se OBSE domnívá, že kroky Kyjeva neporušují Minské dohody, ale jsou pouhým „zlepšením“ pozic ukrajinské strany, tak i my na oplátku začneme zlepšovat naše pozice.“

Jak reálná je Zacharčenkova „hrozba“ a jsou tato bojová slova jen propaganda?Až donedávna se republiky v Donbasu pevně zavázaly, že nebudou reagovat na ukrajinské provokace, tzn., že nebudou opětovat palbu. Zacharčenko sám nařídil vojákům, aby palbu neopětovali. Někdy však dochází k porušení kázně, jako tomu bylo v případě, kdy bylo 6. listopadu nasazeno 57 obrněných vojenských vozidel UAF a střeliva.

Je pravděpodobné, že prohlášení Zacharčenka je jen projevem protestu proti postoji mise OBSE, která se postavila na stranu Ukrajiny a opakovaně zavírala oči před zjevným porušováním Minských dohod.

Jak tomu bylo již mnohokrát, pouze republiky Donbasu se řídí Minskými dohodami, zatímco Ukrajina jednoduše porušuje základní ustanovení o příměří a záměrně se snaží provokovat republiky k opětovné palbě. Stanovisko zvláštní pozorovací mise OBSE je proto jednostranné a pro ty, kteří nevědí o jejich pověsti, to může dokonce vypadat velmi podivně. Mise jednoduše „nezaznamenala“ ukrajinské dobytí vesnic v Doněcku, jak se stalo již dříve, kdy se mise OBSE postavila v lednu na stranu Ukrajiny v Avdeevce.

Jak jsme již mnohokrát informovali, Lugansko poukázalo na „podivné“ schéma hlídek OBSE, které se vždy nacházejí na místě, které když opustí, Ukrajinci začnou ostřelovat. Je stále více zřejmé, že mise spolupracuje a koordinuje své akce s velením ukrajinské „protiteroristické operace“.

Jedinou další silou, která ještě otevřeněji a jednostranněji tančí tak, jak ukrajinská strana píská, je americká diplomacie. Zvláštní ukrajinský vyslanec, Kurt Volker, se odmítl setkat se zástupci DPR a LPR nebo dokonce navštívit území republiky, aby viděl věci na vlastní oči. Dokonce, i když OBSE zaznamená porušení na obou stranách, dodržuje minimální objektivitu a Volker zůstává neochvějně zaujatý. Člověk by se mohl pokusit jej označit za „právníka“ ukrajinské strany, ačkoli je tato formulace zásadně nesprávná. Koneckonců, je to Volker a USA, kdo dělá ukrajinskou politiku na Donbasu. Ukrajinské orgány jsou pouze nástrojem americké politiky.

Navzdory striktně obranné strategii donbaských armád, americký kongres stále zvažuje zásobování Ukrajiny smrtícími zbraněmi. Ve skutečnosti podle mých kontaktů v milicích DPR, od počátku roku 2015 Ukrajinci ostřelovali Donbas americkými zbraněmi a používali americké protipěchotní mechanismy. Nicméně, začátek otevřených dodávek smrtících zbraní na Ukrajinu otevře novou stránku konfliktu v Donbasu.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*