Poslední události kolem Deutsche Bank- Blíží se další Lehman Brothers

Poslední události kolem Deutsche Bank- Blíží se další Lehman Brothers

Poslední události kolem Deutsche Bank (největší německá a čtvrtá největší evropská banka) hrozí přerůst ve scénář pádu Lehman Brothers v roce 2008, jedné z páteřních bank americké ekonomiky. Příčina je jiná, ale výsledek stejný, Deutsche Bank je totiž také páteřní bankou ekonomiky evropské a její pád by poznamenal celou EU. Především by ji uvrhl do recese.

Deutsche Bank vznikla v roce 1870 a od té doby se stala nejvýznamnější bankou Německa, tedy i nejvýznamnější bankou EU. Dost se angažovala v řecké krizi, ale díky vstřícné socializaci ztrát německých a francouzských bank a penzijních fondů na veškeré obyvatelstvo EU se dokázala většiny toxických aktiv zbavit.

Akcie Deutsche Bank letos klesly o 50%, z toho jen v září o 20%.

deutche-bank

Cena jedné akcie je nejnižší v historii. A tak banka šetří, zavírá pobočky, prodává majetek, jenže pořád málo.

Podle asi nejlepšího měřítka – testu odolnosti banky do budoucna, které počítá Volatility Institute at New York University’s Stern School of Business, by banka v případě finanční krize potřebovala nalít nový kapitál v hodnotě 87,4 miliardy eur. Tržní kapitalizace, hodnota banky, je nyní kolem 15 miliard eur. Dalším supertestem odolnosti americké centrální banky Fed americká divize Deutsche Bank vůbec neprošla.

Proti největším konkurentům JP Morgan, Citigroup, Barclays, BNP Paribas nebo Société Générale má málo kapitálu. Je nejvíc zadlužená. Avšak to není to nejhorší. Dříve by všechny tyhle banky spadaly pod definici z učebnic bankovnictví „příliš velcí na pád“. Zdroj

Deutsche Bank obchoduje v 70 zemích světa a její pád může pohřbít i euro.

V polovině září 2016 americké ministerstvo spravedlnosti dalo Deutsche Bank pokutu 14 miliard dolarů za deriváty na hypotéky z doby před finanční krizí 2008. Podobně jako další velké banky jela i Deutsche Bank v další kauze s manipulací úrokových sazeb v neprospěch klientů a ve prospěch zisku banky a  hlavně  ve  skandálním  projektu tzv. subprime  hypoték.

Další pokuty dostala Deutsche Bank na konci roku 2015 za to, že porušila americké sankce a obchodovala s Libyí, Súdánem, Íránem a Sýrií. Další vyšetřování zjišťuje, zda neporušila obdobné sankce proti Rusku.

Když se do problémů dostala nejstarší italská banka Monte dei Paschi di Siena (vůbec nejstarší na světě a současně třetí největší banka v Itálii) v červenci 2016, Němci nechtěli, aby se jí pomohlo. Stejně tvrdý postoj zaujali Němci při vyjednávání s řeckou vládou.

Projeví-li pak Evropská centrální banka a Evropská komise stejnou impotenci k řešení problémů jako dosud, což je nejčastější činností obou institucí, může Deutsche Bank pohřbít i euro.

Důvod, proč se banka do takové situace dostala, je kromě samotných obchodů banky krok amerického ministerstva spravedlnosti, které bance udělilo pokutu 14 mld. USD. V době, kdy hodnota banky byla 18 mld. USD. Zřejmě se ale samo ministerstvo spravedlnosti USA zaleklo, jakého džina „Lehman Brothers“ vypouští z lahve, a nyní jedná s bankou o pokutě 5,4 mld. USD.

Jenže džin už byl z lahve vypuštěn a banku houfně opouštějí střadatelé i investoři, což je příčina pádu cen akcií banky.

Zajímavé je, že se vyšetřování naplánovalo zhurba rok po spuštění aféry s dieselovými motory VW, za které VW zaplatí asi 15,3 mld. USD, přičemž původní žaloba amerického ministerstva spravedlnosti byla kolem 18 mld. USD. Máme zde novou válečnou zbraň, kterou je americké ministerstvo spravedlnosti a jeho žaloby zřejmě stojí za tím, že ze strany Evropy už není žádný zájem pokračovat v jednáních o TTIP.

Smutné je, že nejnovější americká ekonomická zbraň tvrdě decimuje největší spojence USA. VW okamžitě po zvěřejnění žaloby ztratil 20 % hodnoty akcií a v průběhu celého roku zhruba 10% zakázek VW, 3% Škoda a 32% Seat.

Bude-li pokračovat stejný průběh u Deutsche Bank jako u VW, hrozí nám ekonomická recese v roce 2017. Možná si neocons z USA opravdu myslí, že po zkušenostech Napoleona s francouzskou armádou a Hitlera s německou armádou (pomineme švédskou zkušenost u Poltavy, která není od Donbasu zase tak daleko), pochybuji, že by se obyvatelé EU nějak nadšeně hrnuli do válečné akce proti Rusku. Jestli spoléhají na příchozí muslimy, kteří nadšeně vstoupí do armády a povedou nesmiřitelný boj proti Rusku, zklamou se. Ti zůstanou zde a raději budou terorizovat domácí obyvatelstvo EU, které na ně bude dělat.

Ekonomická recese je ale za dveřmi a o to horší je stupidní závazek guvernéra Singera, ve kterém pokračuje Rusnok, trvale držet kurz CZK bez velkých fluktuací. Nakonec k opuštění pevného kurzu kolem 27 CZK/EUR stejně dojde. Jenže čím déle k němu dojde, tím budou následky pro exportní podniky drastičtější a děsivější. Recese je za dveřmi a postoj ČNB, jaký zaujímá doposud, ji spíše ještě zhorší. Podobný případ jsme už zažili v roce 2009, kdy Kalousek slabou domácí poptávku zařízl zvýšeným DPH.

Možná by ČR měla přejít na export ekonomů a pracovníků humanitárních a neziskových organizací. Máme jich značný přebytek. Rok 2017 ale vykazuje všechny známky počínající recese.

Poněkud zapadla drobná zprávička, že se čínský juan stal další světovou rezervní měnou, zatím jen s váhou 10,92% v měnovém koši SDR . Což může znamenat konec obchodům v USD za čínské zboží a postupný pád USD.

Možná proto dochází k žalobám amerického ministerstva spravedlnosti vůči pilířům evropské ekonomiky a zejména snaha o poškození Německa. Nevěřím totiž, že by jiné automobilky využívající dieselové motory nebo evropské banky byly výrazně lepší než VW nebo Deutsche Bank. Mnohé automobilky už do budoucna nevyvíjí modely aut s dieselovými motory.

A evropské banky obchodovaly na americkém hypotečním trhu stejně nerozvážně jako banky americké, jak ukazuje současná situace Deutsche Bank. Nevěřím, že je jediná.

Německá vláda si svým postojem vůči bankám řeckým a italským sama svázala ruce a nemůže Deutsche Bank pomoci. Pokud přeci jen  nakonec  přijde pomoc  ze  strany  státu nebo ECB, dojde k prozření i posledních eurooptimistů, že EU je projekt německého a francouzského průmyslu. Pokud nepomůže, může dojít k recesi v evropské ekonomice. Tendence je zde dlouhodobě a stačí opravdu málo, aby se spustila hodně velká krize. Tím spouštěčem Deutsche Bank být doopravdy může.

Vlkův  vstup:

Nemluvě  o tom, že  Německo stojí před  parlamentními  volbami a pomoc  velkobankám  je  mezi voliči po záchranných  akcích  po roce  2009  krajně  nepopulární. A  pokud  se k ní nyní  některá  z „velkých“  stran /rozuměj  zejména  kancléřčina  CDU  přihlásí, což  podle mne  pokud   ona  americká  pokut a bude nakonec  vyšší než  5 mld eur  na  kteroužto  sumu  má DB vytvožřeny  opravné položky- se jeví  jako nevyhnutelné/  přihásí, bud e to znamenat  razantní odliv  voličů. Při tom  nechat  padnout  tuhle  matku  všech německých  bank  opravdu  není  možné…..

Rok 2017 bude pro EU hodně tvrdý a ve spojení s uprchlickou krizí může dojít k rozpadu EU na několik vnitřních bloků, které navzájem zablokují vnitřní chod EU. Stát se to může velmi snadno, a i když EU formálně přetrvá, stane se z ní totéž, co se stalo z OSN. Jen další žvanicí fórum.

Jak by se měla zachovat česká vláda? Měla by usilovat o samostatnou politiku a nikoliv se snažit o co nejhlubší rektální ponor do bruselské, speciálně lucemburské, zadnice. Měla by ukončit myšlenky na zavedení EUR v ČR a okamžitě skončit s idiotskou politikou guvernéra Singera na udržování pevného podhodnoceného kurzu CZK vůči EUR. Čím dříve, tím lépe.

 

Převzato z https://vlkovobloguje.wordpress.com
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Poslední události kolem Deutsche Bank- Blíží se další Lehman Brothers

  • ČR bude vždy v něčím zadku, jde jen o to do kterého nalézt a jak moc. Na nějakou mooc velkou suverenitu nebudeme mít nikdy dost velkou armádu. To co se děje ve finančním sektoru není recese, je to dlouhodobě neřešená systémová chyba a bude se opakovat donekonečna, jádro je v tom, že systém demokracie byl změněn na penězokracii, vlády mají vládnout penězům a kapitálu, ne naopak.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*