Poslední termín pro Merkelovou? Německo začne vykopávat migranty, pokud se nedohodne s EU – ministr vnitra

Poslední termín pro Merkelovou? Německo začne vykopávat migranty, pokud se nedohodne s EU – ministr vnitra

Německá policie začne jednostranně vracet migranty, kteří požádali o azyl v jiné zemi, pokud by kancléřka Angela Merkelová nerozhodla o celoevropském řešení, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.   

V pondělním brífinku, klíčový spojenec Merkelové a předseda křesťanské sociální strany (CSU) uvedl, že kancléřka skutečně schválila téměř všechna ustanovení jeho takzvaného „hlavního plánu“. Také Merkelové popřál „hodně štěstí“ v jejich jednáních s dalšími evropskými zeměmi, které se mají konat na zasedání Evropské rady ve dnech 28. – 29. června  a uvedl, že jeho strana podporuje „jakékoliv evropské rozhodnutí“ zaměřené na řešení migračního problému.

Seehofer však také ukázal odhodlání se s tím vypořádat sám, když uvedl, že pokud rozhovory Merkelové nakonec nedopadnou, budou nuceni „jednat na národní úrovni“.

„Dodržíme naše stanovisko, že pokud nebude možné okamžité odmítnutí na hranici, ihned bych nařídil policii, aby lidé, kteří mají buď zákaz vstupu, nebo zákaz pobytu, se měli okamžitě otočit na hranici,“ uvedl. Nová opatření by se uplatňovala zejména na migranty, kteří se buď registrovali nebo požádali o azyl v jiné zemi EU, uvedl ministr vnitra.Otázka nelegální migrace je problémem mezi bavorskou CSU a Křesťanskou demokratickou unií (CDU) Angely Merkelové. Klín mezi spojenci zjevně přiměl Merkelovou a Seehofera, aby hovořili na oddělených tiskových konferencích.

V komentáři k předpokládané lhůtě pro Merkelovou k jednání o celoevropském řešení, Seehofer uvedl, že „celá záležitost není o těchto 14 dnech, ale o zásadních rozdílech“ mezi vedením obou stran. „Chceme národní řešení, pokud nebude nalezeno to evropské,“ řekl Seehofer a dodal, že „CDU nebo alespoň jejich vůdci to nechtějí“.

Merkelová naopak pochválila „velký plán“ Seehofera tím, že označila dokument za „dobrý základ“ pro řešení stávajících otázek migrační politiky. Dodala, že CDU stále chce pracovat se svými bavorskými spojenci a doufá, že obě strany „společně uspějí“.

Kancléřka však odporovala jejímu spojenci ohledně kroků, který by měly být podniknuty v Německu a uvedla, že „nebude žádný automatismus“ v odmítání žadatelů o azyl po jednání na úrovni EU.

„Země ležící v srdci Evropy“ nemůže jen odmítat žadatele o azyl na svých hranicích jednostrannými kroky, neboť by to vyvolalo „negativní domino efekt,“ upozornila Merkelová, když vysvětlila, že plánuje uzavřít dvoustranné dohody s jinými státy EU předtím, než zpřísní německou migrační politiku. Merkelová uvedla, že nejprve předloží výsledky rozhovorů své vlastní straně dne 1. července a poté je prodiskutuje se svými bavorskými spojenci.

Přestože Merkelová a Seehofer hovořili o dosažení nějaké vzájemné přijatelné dohody a poskytli záruky vzájemné podpory „lepší řízení migrace a snížení přílivu migrantů,“ jejich pohledy na budoucnost německé migrační politiky jsou stále zřetelně odlišné. Merkelová se domnívá, že je „v zájmu Německa“ dosáhnout dohody o řízení migrace „v úzkém partnerství s našimi evropskými sousedy“.

Seehoferův hlavní plán je už dávno zdrojem nesouladu mezi koaličními partnery. Dokument, který dosud nebyl odhalen veřejnosti, údajně předpokládá navrácení určitých kategorií žadatelů o azyl přímo na německé hranici, stejně jako snížení benefitů pro žadatele o azyl žijící v Německu. Merkelová se již dříve postavila proti současnému návrhu tím, že Berlín nemůže jednostranně zavřít své hranice.

Seehofer údajně řekl v sobotu svému nejbližšímu pobočníkovi, že „s touto ženskou už nemůže pracovat.“ V neděli však uvedl, že nikdo nechce rozbít vládní koalici Merkelové.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu německý ministr vnitra Horst Seehofer a kancléřka Angela Merkelová Foto: DPA)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Poslední termín pro Merkelovou? Německo začne vykopávat migranty, pokud se nedohodne s EU – ministr vnitra

  • S importem migrantů je nutno okamžitě udělat stop stav. Když nebudou zde přijímány, tak sem nebudou jezdit. Pžece kvůli vůdkyni nenecháme Evropu zdevastovat

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*