Pošlapávání národní suverenity: Evropská komise odmítla rozpočet Itálie na rok 2019

Pošlapávání národní suverenity: Evropská komise odmítla rozpočet Itálie na rok 2019

Evropská komise odmítla návrh italského rozpočtu pro rok 2019, protože plán údajně „bezprecedentně“ porušuje pravidla EU a požádala Řím, aby do tří týdnů předal plán nový, nebo bude země čelit disciplinárnímu řízení.  Je to poprvé, kdy rozhodnutí výkonné moci Evropské unie uplatňuje moc, získanou během krize státních dluhopisů v roce 2013, aby poslala zpět rozpočet země eurozóny, který podle ní porušuje pravidla.

Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis řekl na tiskové konferenci, že je to poprvé, kdy je Evropské komise povinna požádat zemi eurozóny o revizi jejího rozpočtu.

Dombrovskis uvedl, že Evropská komise nevidí žádnou alternativu, než požádat italskou vládu, aby tak učinila. Komise přijala stanovisko, které poskytuje Itálii nanejvýš tři týdny, aby předložila revidovaný návrh rozpočtového plánu na rok 2019.

Komise uvedla, že revidovaný rozpočet, který od Itálie očekává, by měl být v souladu s doporučením ministrů financí EU ze dne 13. července.

Itálie v pondělí 22. října zaslala Evropské komisi dopis, v němž připustila, že její návrh rozpočtu porušuje pravidla EU, ale trvala na tom, že ho nebude měnit.

Dombrovskis dodal, že pokud Řím nezmění svůj návrh rozpočtu v příštích třech týdnech, Komise bude připravena zahájit disciplinární řízení proti zemi označené „postup při nadměrném schodku“, založený na nedostatečném pokroku při snižování dluhu – povinnost na základě zákona EU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Pošlapávání národní suverenity: Evropská komise odmítla rozpočet Itálie na rok 2019

  • Asi nejsme normální. Na jedné straně slavíme 100 let od vzniku republiky, která již neexistuje a na druhé straně usilujeme o návrat do Habsburské monarchie, která nese název EU.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*