Porušuje prezident Zeman ústavu?

Porušuje prezident Zeman ústavu?

„Prezident narušuje ústavu ČR.“ Tato slova se stávají v poslední době takřka mantrou ve veřejnoprávní ČT a mainstreamových médiích v souvislosti s odvoláním- neodvoláním ministra kultury Staňka.Ač nejsem právník, zamyslel jsem se nad věci zdravým selským rozumem. Shrňme si několik faktů ústavního pořádku.

Ústava říká, že prezident odvolá ministra na návrh premiéra. Nestanoví však termín, kdy tak má učinit. Pokud dojde k rozporu mezi prezidentem a premiérem v této věci, pak má premiér pravomoc podat k ÚS kompetenční žalobu, která ve věci pravomocně rozhodne v prospěch jednoho z účastníka sporu.Tečka.

Premiér Babiš žalobu na prezidenta nepodal a této pravomoci se vzdal. Jinými slovy sám a dobrovolně v této záležitosti ustoupil Zemanovi. O porušení ústavy ze strany prezidenta, tak nemůže být řeči.

K tomu by došlo až tehdy, kdyby žaloba byla podána, ÚS rozhodl v premiérův prospěch a i tak by prezident odmítl konat a ministra odvolat. Pak by byla jistě na místě i ústavní žaloba na prezidenta.

V současnosti je takováto žaloba jen plácnutím do vody, kterým se snaží někteří senátoři jen zviditelnit před veřejností.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Porušuje prezident Zeman ústavu?

  • Zeman donutí ČSSD k tomu, aby si své politické kroky lépe promýšlela. V souladu s koaliční smlouvou byl jmenován Staněk. To, že si ČSSD nominaci rychle rozmyslela znamená jen jediné – ČSSD neví, co chce. Nikde není psáno, že nebude i dalšího ministra po pár dnech chtít odvolat.
    Staněk není problém Zemana, ale ČSSD.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*