Portugalsko: Nový cíl pro migranty?

Portugalsko: Nový cíl pro migranty?

Po příjezdu v malé dřevěné rybářské lodi z Maroka má být v Portugalsku nabídnut azyl osmi mladým Severoafričanům. Někteří říkají, že skupina mířila do Španělska, ale byla odváta z kursu, jiní varují, že Portugalsko by se mohlo v budoucnu stát cílem migrace.Je to asi 700 kilometrů mezi západním pobřežím Maroka a jižním břehem Portugalska. Předpokládá se, že osm mužů ve věku 16 až 26 let strávilo pět dní na moři, než dorazili do města zvaného Monte Gordo v portugalské oblasti Algarve, nedaleko španělských hranic.

Loď byla „otevřená“ a „vratká“. Měla však satelitní navigační systém a dva přívěsné motory, informuje tisková agentura Associated Press (AP).

Součást větší pašerácké organizace?

To přimělo úřady přemýšlet o tom, zda byli mladí muži ve skutečnosti součástí organizovanější pašerácké operace. Podle online časopisu Portugal Resident, portugalská soukromá televizní síť SIC uvedla, že muži mohli dorazit na mnohem větší lodi a byli „jednoduše naloženi do sedmimetrové loďky blízko pobřeží“.

Samotní muži jsou přemisťováni z Algarve do Lisabonu, kde budou převezeni do uprchlického střediska. Portugal Resident znovu citoval SIC, že muži budou „dále vyslýcháni u soudu“, zatímco úřady SEF pátrají po existenci větší lodi.

Portugal Resident uvedl, že skupina mladých mužů pravděpodobně vyplula z El Jadida v Maroku, asi 100 kilometrů jižně od Casablancy.

Agentura AP informovala, že portugalská cizinecká a pohraniční služba SEF uvedla, že muži mohou zůstat v zemi a včas jim bude nabídnut azyl. Jejich příchod podnítil náčelníka štábu ozbrojených sil země, admirála Antonio Ribeiro, vyzvat zemi, aby byla ostražitá, a započala bedlivě sledovat jižní pobřeží, zdali migranti z Portugalska neučiní novou cílovou zemi.

„Není to velký rozdíl, jít do Španělska nebo do Algarve, je to jen otázka volby,“ řekl Ribeiro národní zpravodajské agentuře Lusa. Portugal Resident uvedl, že admirál slíbil, že ozbrojené síly budou spolupracovat s policií, pohraničními silami, námořní policií a pobřežní stráží, aby udržely ostražitost ve vzdušných a teritoriálních vodách po celém pobřeží.

Portugal Resident uvedl, že generální ředitelka SEF, Cristina Gatoes, „informovala skupinu o jejich právech, pokud jde o status uprchlíků“, a ujistila je o lékařské pomoci „a o všech podmínkách, jako je ubytování a prostředky na obživu“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*