Porošenko: Rusko propustí Savčenkovou výměnou za ruské vězně

Porošenko: Rusko propustí Savčenkovou výměnou za ruské vězně

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že bylo dosaženo dohody s Moskvou, propustit zadržovanou ukrajinskou pilotku, výměnou za dva ruské státní příslušníky držené na Ukrajině.  

„Inicioval jsem (v pondělí) rozhovor s Putinem, a to na základě předběžného vývoje, vypadá to, že se nám podařilo dohodnout na určitém algoritmu k propuštění Naděždy (Savčenkové),“ řekl Porošenko na úterní tiskové konferenci.

Ruský soud v březnu shledal Savčenkovou vinnou za účast na smrtícím ostřelování oblasti ve východní Ukrajině v roce 2014, při kterém zahynuli dva ruští novináři a několik civilistů. Savčenková obvinění popírá.

Porošenko také hovořil o nedávném odsouzení dvou ruských státních příslušníků, o kterých Ukrajina tvrdí, že jsou ruští vojáci a uvedl, že rozhodnutí soudu „dává příležitost ke spuštění mechanismu výměny.“

Moskva tvrdí, že ruští občané dříve sloužili v ruské armádě, ale v době, kdy byli zatčeni ve východní Ukrajině, již pro ruskou armádu nesloužili a cestovali do regionu ze své vlastní vůle.

Ukrajinský soud v pondělí odsoudil Alexandra Alexandrova a Jevgenije Yerofeyeva, kteří byli zadrženi v květnu, na 14 let vězení za účast na konfliktu ve východní Ukrajině.

Právník jednoho z ruských vojáků sdělil tiskové agentuře Interfax, že se oba ruští občané proti verdiktu odvolali.

Ukrajinský prezident však neuvedl, kdy má k výměně vězňů dojít, ale uvedl, že řekl ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi v telefonickém rozhovoru, že je připraven odeslat do Ruska soukromé letadlo pro převoz Savčenkové do její vlasti.

 

zdroje: http://www.theguardian.com, http://www.usnews.com, http://www.kyivpost.com

(Naděžda Savčenková Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Porošenko: Rusko propustí Savčenkovou výměnou za ruské vězně

  • Je jen dobře, že se oba prezidenti domluvili na této výměně věznů, už té nenávisti na obou stranách bylo dost!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*