Poprvé za 40 let, pravicové strany získaly většinu ve velkém španělském regionu

Poprvé za 40 let, pravicové strany získaly většinu ve velkém španělském regionu

V historických volbách v Andalusii, levicová vládnoucí síla, promigrační španělská Socialistická dělnická strana (PSOE), poprvé nezískala 40 míst.          

A co je důležitější, že nezískala ani levicovou většinu, protože její krajně levicový spojenec, Adelante Andalucía, také ve volbách dopadla mizerně.Oproti tomu, centristické a pravicové strany dostaly dost hlasů, aby získaly většinu v parlamentu jižního regionu.

Ještě překvapivější než průlom středo-pravice v této části Španělska, kde bylo prakticky zaručeno, že bude volit levici, je vzestup toho, co španělská média označují za „krajně pravicovou“ stranu VOX, kterou vede Santiago Abascal, jenž získal 11% hlasů a 12 míst v 109místném andaluském parlamentu.

Středo-pravicová strana, Partido Popular (PP), centristická Ciudadanos a pravicová VOX by v andaluské vládě měli komfortních 59 míst, pokud se jim podaří uzavřít dohodu.

Bez ohledu na to, krajní levice je jednoduše nad výsledkem rozzuřena, jak naznačil vůdce krajně levicové formace Unidos Podemos Pablo Iglesias, který uvedl, že „musíme spustit antifašistický poplach“.

Tento časný výsledek regionálních voleb je debaklem pro PSOE, která vládla ve Španělsku od měkkého převratu v létě minulého roku a zvyšuje tlak na ustrašeného prezidenta Pedra Sancheze, aby vyvolal volby mnohem dříve, než předpokládal.

S ohledem na dosavadní děsivou reputaci za pouhých šest měsíců, jako zvýšení daní, potlačování růstu a umožnění svobodného přistěhovalectví, může to být přesně to, co Španělsko potřebuje.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Facebook)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*