Ponaučení z Druhé světové pro dnešní Evropu

Ponaučení z Druhé světové pro dnešní Evropu

Před sedmdesáti pěti lety, 1. září 1939 vzplanula v Evropě Druhá světová válka, další krvavý požár, který si vyžádal desítky milionů lidských životů.

Dvě světové války, to je cena, kterou zaplatily národy za zločiny, ambice a chyby vlastních vládců. Ale byla-li První světová válka skutečně nečekanou pro drtivou většinu Evropanů, pak o Druhé se to říct nedá. Po celá třicátá léta plápolaly v Evropě válečné konflikty a jejich globální vektor byl zcela jasný.

Foto: RIA Novosti/Temin
Foto: RIA Novosti/Temin

Avšak pravda, jak se ukázalo, nebyla jasná všem. Předáci Velké Británie a Francie převzali místo reálného odporu sílícímu agresorovi v podobě hitlerovského Německa kurs na jeho „usmíření.“ A tak byla na konci třicátých let promarněna poslední reálná šance na preventivní založení protihitlerovské koalice. Místo toho, aby v zárodku zamezili posílení německé vojensko-politické moci, obětovali Hitlerovi Rakousko, Sudety, pak i celé Československo, skrz prsty se dívali na vznik koncentračních táborů a běsnění antisemitismu. Někteří z nynějších aktivních kritiků Ruska, zejména Polsko, se také zúčastnili rozdělení Československa, aniž by přitom zapomněli na obvinění na adresu Moskvy, která nabídla Praze vojenskou pomoc.

Ještě cyničtější byl postoj britských lídrů včetně premiéra Nevilla Chamberlaina. Podle svědectví náměstka britského ministra zahraničí Alexandra Cadogana prohlásila tenkrát hlava vlády, že „raději podá demisi než podepíše svazek se Sověty.“ A desátého září navrhl nejbližší premiérův politický poradce sir Horace Wilson Chamberlainovi, aby potvrdil, že „Německo a Anglie jsou dva sloupy, jež udržují svět pořádku proti ničivému útoku bolševismu.“

O vlastní zájmy se také staral Stalin, když SSSR podepsal s Německem smlouvu o neútočení. Výsledek je dobře znám: 1. září 1939 nezaútočil Hitler s celou svoji vojenskou sílou na SSSR, v což doufali v Londýně a Paříži, ale na Polsko. Pak přišly na řadu západoevropské státy. Upevněný tak německý nacismus překročil přes všechny smlouvy a začal měnit mapu Evropy podle vlastního uvážení.
Již v roce 1946 usnesla se vláda prezidenta USA Harryho Trumana na tom, že samotná existence SSSR není slučitelná se zájmy americké národní bezpečnosti, připomněl Hlasu Ruska doktor historických věd Valentin Falin:


– Totéž říkal britský premiér Chamberlain: aby žila Británie, musí Sovětský svaz zmizet. Podobný přístup mají na Západě také dnes. O tom, že „Rusko musí zmizet,“ mluvil v roce 1996 tehdejší prezident USA Bill Clinton.

Dnes se v Evropě, na Ukrajině znovu odehrává z iniciativy USA a řady západoevropských lídrů cynický protiruský geopolitický scénář. Obyvatelstvo Donbasu se stalo obětí plánů na „izolaci a potrestání“ Ruska, znovurozdělení sfér vlivu a upevnění vlastních pozic.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*