Polští a čeští fotbalisté odmítli pokleknout před BLM v kvalifikaci mistrovství světa v Londýně

Polští a čeští fotbalisté odmítli pokleknout před BLM v kvalifikaci mistrovství světa v Londýně

V britské Premier League je klečení na podporu hnutí Black Lives Matter (BLM) před zápasem rozšířenou praxí. Hráči tvrdí, že to má vyjádřit jejich nesouhlas s rasismem a ukázat solidaritu s hnutím Black Lives Matter (BLM), které tvrdí, že je protirasistickou organizací, ale které bylo obviněno z podněcování nepokojů a zodpovídání za masové nepokoje a vraždy po smrti George Floyda během jeho zatčení.

Před kvalifikací mistrovství světa mezi Polskem a Anglií 2022 na stadionu Wembley v Londýně se na polském webu šířily spekulace, zda polský národní tým nepoklekne na podporu BLM.

Podle polského zpravodajského serveru Dorzeczy nakonec polští hráči nepodlehli tlaku a odmítli pokleknout. Místo toho stejně jako čeští hráči během zápasu s Walesem poukazovali na nálepku „respekt“ na levém rukávu dresu.Rozhodnutí polských hráčů vyvolalo bouři na sociálních sítích, přesto většina komentářů toto gesto hodnotila kladně.

Polský poslanec za Solidaritu Mariusz Kałużny napsal: „Nepoklekli. V tomto bláznivém světě zůstávají ti, kteří jsou racionální. Jsem hrdý na to, že jsem Polák!“

Sportovní kanál polské veřejnoprávní televize TVP zdůraznil význam gesta polských hráčů a oznámil, že odmítnutí pokleknout znamená, že „Poláci respektují všechna pravidla fair play“.

Polská fotbalová asociace (PZPN) rovněž vydala oficiální prohlášení týkající se záležitosti polských hráčů. Zdůraznila, že gesto polského národního týmu bylo neutrální a apolitické a že všichni polští reprezentanti se zcela postavili proti jakémukoliv projevu rasismu a netolerance.

Asociace dodala, že nálepka „respekt“, na kterou aktéři poukazovali, odkazuje na kampaň UEFA proti rasismu, xenofobii a netoleranci.

Zápas skončil 2:1 pro Anglii. Harry Kane a Harry Maguire střelili góly za Anglii, zatímco Jakub Moder skóroval za Polsko. Přestože polský tým kvůli zranění nehrál se svým hvězdným hráčem Robertem Lewandowskim, bojoval a málem zápas ukončil za nerozhodného stavu 1:1.

Před zápasem vyjádřil šéf PZPN, legendární polský fotbalista Zbigniew Boniek, svůj nesouhlas s tím, aby polský hráč během zápasu klečel za BLM.

„Jsem rozhodně proti takovým gestům. To je jasný populismus, protože se kvůli němu nic nedělá. Fotbalisté někdy klečí, a kdybyste se jich zeptali, proč klečí, ani by vám neřekli proč,“ řekl.

Polská vláda také v minulosti vyjádřila svůj nesouhlas s Black Lives Matter, přičemž premiér Mateusz Morawiecki loni prohlásil, že ochrana tradičních hodnot je pro země jako Maďarsko a Polsko obzvlášť důležitá tváří v tvář násilí hnutí Black Lives Matter.

„Když jsou ve Spojených státech a některých částech Evropy ničeny historické památky, chceme tuto zkázu vyvážit pozitivními programy. (…) Musíme zajistit, aby střední Evropa zůstala oázou zdravého rozumu a míru,“ řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Polští a čeští fotbalisté odmítli pokleknout před BLM v kvalifikaci mistrovství světa v Londýně

  • · Edit

    Starší zpráva ale pravdivá kor navíc se nás to netýká, je dobré že tentokrát zdravý rozum zůstal 🙂

  • Kdo nesouhlasí s rasismem, musí pokleknout na podporu rasistického hnutí BLM? Evropa už je ztracená, zejména západní. Zanechme si zdravý rozum. Nemusíme dělat vše, co oni. Je to zoufalé.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*