Polský zákon o demolici památek na sovětské vojáky nezůstane bez odpovědi Moskvy

Polský zákon o demolici památek na sovětské vojáky nezůstane bez odpovědi Moskvy

Polské přijetí zákona o dekomunizaci, který stanoví likvidaci památek na sovětské vojáky, nezůstane bez odpovědi Moskvy. Oddělení zahraniční politiky uvedlo, že tato opatření budou „asymetrická“. Jak řekly zdroje v ruských diplomatických kruzích deníku Izvestia, zvažuje se několik možností: osobní sankce proti polským politikům podílejícím se na přípravě tohoto zákona, ekonomická opatření vlivu a aktivní práce na nejrůznějších mezinárodních místech, které upozorňují na tento problém.

Jednou z pravděpodobných odpovědí Moskvy na akce Polska bude uložení osobních sankcí proti polským politikům – autorům tohoto zákona, stejně jako výrazný pokles úrovně rusko-polských ekonomickým vztahů.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odpověď na varšavský demarš nebude v žádném případě trvat dlouho. Jak bylo poznamenáno na nedávné tiskové konferenci v Moskvě, šéf Výboru pro mezinárodní záležitosti Federální rady Konstantin Kosačov uvedl, že se může Rusko například přestat starat o polské památníky, což zjevně znamená komplexy Katyň a Miednoje. Senátor také dodal, že místo katastrofy letadla polského prezidenta, které se zřítilo u Smolenska v roce 2010, mohlo být přidáno do pamětních míst.

„Polské orgány by si měly uvědomit to, že jejich nepřátelské akce v oblasti památníků nezůstanou bez odpovědi. S respektem polské strany, přijmou se odpovídající opatření, která mohou být asymetrická.“

Úředníci také poznamenali, že téma nezákonné demolice sovětských památek v Polsku je vždy „ovlivňováno v průběhu kontaktů s Poláky, našimi zahraničními partnery, na mezinárodních místech, včetně OBSE, Rady Evropy a CSTO.“Konkrétně na ministerské konferenci ministrů zahraničních věcí CSTO v Minsku, ministři zahraničí členských států organizace přijali společné prohlášení odsuzující pokusy přehodnotit výsledky druhé světové války.

Ruská státní duma a izraelský Knesset přijali odvolání k Evropskému parlamentu v souvislosti s urážkou památek sovětských osvobozujících vojáků a obětí holocaustu. S odsouzením pokusů Polska o přepsání historie se projevil i běloruský parlament.

V blízké budoucnosti, Rusko vyzve k reakci na akce Polska na takových mezinárodních místech, jako jsou Parlamentní shromáždění OBSE, Meziparlamentní unie, Meziparlamentní shromáždění členských států SNS a zašle výzvu parlamentům evropských zemí.

Andrej Klimov, zástupce vedoucího Výboru pro mezinárodní záležitosti Rady federace, řekl v rozhovoru pro deník Izvestia:

Vzhledem k jejich historii i nadcházejícím volbám, bude pro Němce obtížné tleskat Polákům. Nebo si vezměte například francouzský politický establishment, který často vyčítal Marine Le Penové některé mytické souvislosti s fašismem a snažil se poškodit její politický obraz. Oni musí pochopit, že se to může stát nyní, zničení paměti těch, kteří spolu s Francouzi bojovali proti fašismu.

Zdá se však, že zavedení ekonomických sankcí není podle mého názoru nejúspěšnější odpovědí. Polsko je přežije, ale v médiích bude ještě více aktivně prosazovat, že Rusko sleduje nepřátelskou politiku.

V této souvislosti upozorňujeme, že podle údajů Federálního celního úřadu, byl podíl Polska na obratu zahraničního obchodu Ruska v roce 2016 přibližně 2,8%. Podle tohoto ukazatele se země dostala na 11. místo. Obchodní obrat mezi Ruskem a Polskem dosáhl přibližně 13 miliard dolarů, což představuje pokles o 5% oproti předchozímu roku.

V Polsku stálo osvobození život 600 000 sovětských vojáků, což připomínalo asi 500 památníků. Není však jasné, kolik z nich spadá pod zákon o dekomunizaci, který v červenci podepsal polský prezident Andrzej Duda.

 

(Fort-russ.com/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Komentář “Polský zákon o demolici památek na sovětské vojáky nezůstane bez odpovědi Moskvy

  • problém je v tom, že rusové(sověti) polsko neosvobodili, oni samozřejmě porazili němce (mimochodem své spojence ze začátku války) a zaplatili za to obrovskou cenu, ale aby se dalo říct někoho osvobodili, tak by po válce museli odtáhnout pryč. Místo toho se polsko stalo jejich vazalským státem, takže vyhnali němce a zaujali jejich místo

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*