Polský veterán: ukrajinský nacionalismus představuje hrozbu pro mír v Evropě

Polský veterán: ukrajinský nacionalismus představuje hrozbu pro mír v Evropě

Růst nacionalismu na Ukrajině představuje hrozbu pro mír v Evropě a může přinést válku na celém kontinentu, uvedl polský veterán, který tvoří součást komise vyšetřující nacistické zločiny z Druhé světové války.

„Dnešní nacionalismus na Ukrajině je stejně nebezpečný jako před 75 lety,“ uvedl Jacek Vilchur, který po mnoho let studoval projevy nacionalismu v Polsku, Lotyšsku a na Ukrajině.

„Evropa a Polsko přistupují  k ukrajinskému problému se zavázanýma očima. Hájí všechny Ukrajince, včetně nacionalistů. Kvůli této politice vytváříme ohrožující situaci a kultivujeme ukrajinský nacionalismus,“ uvedl.

ukrajina 18

„Nacionalismus na Ukrajině může vést ke konfliktu. Ukrajina je přeplněná nelegálními zbraněmi. Úřady jsou si toho vědomi. Mají podporu Spojených států. Tento problém představuje hrozbu pro mír v Evropě,“ uvedl Vilchur.

„Jen ti Poláci, kteří prožili Druhou světovou válku v západní Ukrajině, znají skutečnou pravdu o ukrajinském nacionalismu a jeho trestněprávním charakteru,“ uvedl veterán, jehož rodina byla zavražděna ukrajinskými nacionalisty ve městě Lvov v prvních dnech nacistické okupace.

Podle Vilchura, „polské vojenské archivy, které pochází z dob Polské lidové republiky, obsahují mnoho dokumentů o historii Druhé světové války, které poskytují popis zločinů ukrajinských nacionalistů. Nicméně, nikdo je nepoužívá, protože existuje nějaký druh milostného poměru mezi Polskem a Ukrajinou, což je velmi nebezpečné.“

 

TASS/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*