Polský prezident ignoroval vyhrůžky EU o sankcích a podepsal zákon o reformě soudnictví

Polský prezident ignoroval vyhrůžky EU o sankcích a podepsal zákon o reformě soudnictví

Polský prezident Andrzej Duda podepsal kontroverzní balíček soudní reformy, hodiny poté, co Evropská komise spustila tzv. „jadernou možnost“, a zahájila bezprecedentní sankční řízení.

Pokud to podpoří členové EU, mechanismus článku 7 by mohl potrestat Varšavu finančními sankcemi nebo ztrátou hlasovacích práv. Opatření, které bylo aktivováno poprvé od založení bloku, je zaměřeno na potlačení údajného porušování demokratických hodnot Polska dotyčnými reformami. Duda podepsal tento zákon, který původně částečně vypracoval, píše agentura AP, jenž citovala mluvčího prezidenta Krzysztofa Lapinského.

Polský prezident oznámil své rozhodnutí a změny obhajoval, když uvedl, že se soudní systém země naopak stane demokratičtější. S odkazem na americkou právní praxi, v níž jsou soudci nejvyššího soudu USA jmenováni prezidentem a schváleni senátem, Duda uvedl, že je nespravedlivé zasahovat do změn zaměřených na to, aby soudci byli zodpovědnější vůči polským politikům.

Od svých původních návrhů, které se zaměřují na to, aby vláda mohla mít větší kontrolu nad soudy, byl zákon mnohem vylepšen, tvrdí Duda. Článek 7 nebyl v jeho řeči přímo zmiňován.

Prohlášení o „jasném riziku vážného porušení právního státu,“ které by zahrnovalo sankce vůči jednomu z členských států, včetně ztráty hlasovacích práv v Radě EU, musí být jednomyslně schváleno ostatními členy v Bruselu. Maďarsko však již jasně uvedlo, že se proti takovýmto krokům postaví.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Andrzej Duda Foto: Fakt.pl)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Polský prezident ignoroval vyhrůžky EU o sankcích a podepsal zákon o reformě soudnictví

  • Cokoliv, co přiblíží i formální rozpad EU (faktický již začal), je vítáno. EU je neudržitelný projekt.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*