Polský premiér: Majitelé sociálních sítí nesmí být nad zákonem. Doména totalitních a autoritářských režimů se vrátila

Polský premiér: Majitelé sociálních sítí nesmí být nad zákonem. Doména totalitních a autoritářských režimů se vrátila

Po zákazu účtů amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Twitteru propukla po celém světě diskuse o regulaci platforem sociálních sítí. Polský premiér Mateusz Morawiecki se o této otázce zmínil i na Facebooku, kde přirovnal moderní vlnu cenzury ke kontrolám svobodného myšlení a projevu z komunistické éry, v nichž Polsko po desetiletí žilo.

Morawiecki zdůraznil, že polská společnost je hluboce spojena se svobodou  poté, co se země během komunistické éry 50 let potýkala s cenzurou.

„Žili jsme v zemi, kde nám Velký bratr říkal, jak máme žít, co si máme myslet a cítit a co máme zakázáno říkat a psát. Proto se na jakékoliv pokusy o omezení svobody díváme s takovými obavami. Jedním ze synonym svobody pro nás byl vždy internet – nejdemokratičtější médium v dějinách, fórum, kde může každý říkat cokoliv,“ napsal.Premiér vysvětlil, že svoboda spojená s nedostatečnou regulací internetu má mnoho pozitivních dopadů, ale že negativem je postupná nadvláda masivních nadnárodních společností, které jsou bohatší a mocnější než mnohé státy.

Dodal, že tyto společnosti začaly přistupovat k internetové činnosti pouze jako ke zdroji příjmů a k posilování své globální nadvlády a jako k metodě kontroly politické korektnosti podle svých vlastních přání. Ti, kdo pozvednou svůj hlas proti, jsou cenzurováni.

Morawiecki se domnívá, že případů cenzury svobody projevu na internetu přibývá.

„Doména totalitních a autoritářských režimů se vrátila v podobě nového obchodního mechanismu boje proti těm, kdo smýšlejí jinak. Debata je založena na výměně názorů, a ne na ucpávání úst druhých. Nemusíme souhlasit s tím, co naši oponenti píší, ale nemůžeme nikomu zakazovat vyjadřovat své názory,“ poznamenal.

Premiér prohlásil, že nebude existovat žádné povolení k cenzuře internetu, ať už ze strany státu nebo soukromých společností. Svoboda slova je základem demokracie, a proto musí být chráněna.

Šéf polské vlády oznámil návrh na regulaci činnosti sociálních sítí v EU.

„Majitelé sociálních sítí nemohou jednat nad rámec zákona, a proto uděláme vše, abychom definovali rámec fungování Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších podobných platforem,“ napsal.

Morawiecki poukázal na to, že Polsko reguluje sociální sítě státními zákony a že Polsko navrhne, aby byla podobná nařízení zavedena i v EU.

„Sociální sítě musí sloužit nám, společnosti, a ne zájmům jejich mocných vlastníků. Každý má právo na svobodu slova,“ prohlásil.

V polovině prosince 2020 představila Evropská komise regulační projekt, který předpokládal, že americké technologické společnosti budou riskovat pokuty rovnající se 10 procentům jejich ročního příjmu a mohou být zrušeny, pokud nebudou respektovat předpisy EU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*