Polsko pravděpodobně pošle na Ukrajinu vojenské poradce

Polsko pravděpodobně pošle na Ukrajinu vojenské poradce

Polsko bude možná následovat Velkou Británii a pošle na Ukrajinu své vojenské poradce. Poradce polského ministerstva obrany uvedl, že finální rozhodnutí padne v březnu.

Polsko je věrným spojencem ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Varšava uvedla, že počet vojenských poradců se bude pohybovat v rozmezí od zhruba tuctu do několika desítek mužů.

„Ministerstvo obrany hodlá poslat polské instruktory, k podpoře a tréninku ukrajinských poddůstojníků,“ řekl poradce polského ministerstva obrany Boguslaw Pacek agentuře Reuters.

Foto: Reuters/Kacper Pempel
Foto: Reuters/Kacper Pempel

Tento krok přišel po rozhodnutí britského premiéra Davida Camerona, který chce poslat na Ukrajinu vojenské poradce, což je krok, který chválí polský prezident Bronislaw Komorowski, který uvedl, že Cameron „hraje správnou notu na Ukrajině“, když posílá personál do válkou zničení země, jak uvedla polská tisková agentura.

Nicméně, Cameron vyloučil poskytnutí smrtících zbraní Kyjevu, jak bylo požadováno prezidentem Porošenkem vzhledem k nedávnému jednání v Minsku, které bylo pokusem o ukončení konfliktu.

Cameron uvedl, že podpora, kterou Spojené království poskytne, bude „daleko od oblasti konfliktu,“ a dodal, že cílem podpory je zlepšení ukrajinské taktické výhody.

Mezitím, jeho státní tajemník pro obranu Michael Fallon uvedl, že vyslání vojsk na Ukrajinu by neznamenalo, že by vojáci hráli nějakou roli v případných konfliktech, které mohou vzniknout.

„Nenasazujeme na Ukrajinu bojové jednotky a zatím tak neučiníme,“ uvedl Fallon, když byl tázán zda by nasazení vojenského personálu na Ukrajině nevyvolalo znepokojení.

Americký prezident Barack Obama stále zvažuje možnost poslat na Ukrajinu smrtící zbraně. Washington je horlivým spojencem režimu v Kyjevě, který převzal moc po ozbrojeném puči v únoru 2014. Washington obviňuje z občanské války, která si již vyžádala více než 5600 životů, Rusko.

Nicméně, poradce amerického prezidenta věří, že poslání smrtících zbraní na Ukrajinu vyřeší problémy v zemi.

„Nemyslíme si, že odpovědí na krizi na Ukrajině je pouze to, že pošlete více zbraní,“ uvedl zástupce poradce pro národní bezpečnost Ben Rhodes pro CNN.

Místo toho, „nejlepší způsob“, tkví v uložení více ekonomických sankcí proti Rusku,“ uvedl úředník Bílého domu.

Přesto, že nedokážou poskytnout jediný přesvědčivý důkaz, USA a EU viní Rusko z organizování ukrajinského konfliktu a podporování pro-ruských rebelů proti kyjevské vládě na jihovýchodě země. Tyto tvrzení Moskva opakovaně odmítá.

Rusko rovněž uvedlo při mnoha příležitostech, že sankce jako prostředek k řešení krize na Ukrajině jsou nesmyslné, protože Rusko již dělá vše, co může, k ukončení konfliktu.

Rusko tvrdě kritizuje USA kvůli tomu, že zvažuje poslat Kyjevu zbraně. Náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov prohlásil, že pokud Washington pošle na Ukrajinu smrtící zbraně, tak celá situace exploduje a Rusko bude nuceno reagovat.

Nicméně, vůdce samozvané Doněcké lidové republiky, Alexander Zacharčenko uvedl, že USA již ukrajinské ozbrojené síly vyzbrojují. Zacharčenko řekl v pondělí novinářům, že Spojené státy již dodávají Kyjevu munici a zbraně ve „velkém měřítku“, a upozornil, že provládní síly nechtějí v regionu mír.

 

RT / Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Polsko pravděpodobně pošle na Ukrajinu vojenské poradce

  • · Edit

    USA hrají od začátku svoji nechutnou hru,tak at drží hubu….americká sionistka Nuland začala svoji roli na Majdanu.usa mají všude krvavý pařáty ve hře..
    poláci jsou nešťastný národ vypitejch mozků!,kteří zapomněli svoje vlastní dějiny
    !!!!viz.volyňský masakr a další zběsilosti ze strany ukrů..možná si dělají nàrok na územi
    ? ?j.

  • Poláci mohou radit snad jen v tom, jak se správně ožrat. Nic jinýho totiž nedovedou.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*