Polsko má „morální právo“ požadovat odškodnění za druhou světovou válku a za vstup do EU

Polsko má „morální právo“ požadovat odškodnění za druhou světovou válku a za vstup do EU

Polsko má „morální právo“ požadovat kompenzace za ztráty, které utrpělo ve druhé světové válce a za ekonomické škody, které země utrpěla v důsledku vstupu do EU, prohlásil Jaroslaw Kaczynski, bývalý premiér a vůdce vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).                      

„Je důležité připomenout našim kritikům na Západě, že Polsko je první zemí, která se postavila německému nacismu a o 17 dní později byla napadena jiným genocidním totalitářstvím, Sovětským svazem,“ uvedl Kaczynski ve svém projevu na sobotním sjezdu PiS.

Kaczynski dále prohlásil, že Polsko nikdy nedostalo žádnou náhradu za „tuto obrovskou škodu, z níž se nezotavilo dodnes a dodal, že jeho země se nikdy nevzdala svého nároku na odškodnění a má na to „morální právo“, zatímco ti, kteří si to nemyslí, nemají pravdu,“ citoval jej deník Polish Forsal.plKaczinski však u toho neskončil a uvedl, že EU také dluží Varšavě jakési odškodné, protože téměř všechny přínosy plynoucí ze vstupu Polska do EU plynuly jeho partnerům v západní Evropě.

Polsko otevřelo svůj trh 12 let před vstupem do EU, jako předvstupní opatření, uvedl Kaczinski a dodal, že „polská levná pracovní síla také prospívala západním ekonomikám.“

„Co se týče využívání evropských fondů, z toho také mají prospěch západní podniky a tyto země na nich vydělávají. Západní podniky nacházející se v Polsku převádí desítky miliard zlotých každý rok bez placení daní,“ uvedl politik.

Vedoucí představitel strany PiS současně uvedl, že nikdo nemůže obvinit jeho stranu z proti-evropské zaujatosti, neboť strana podpořila vstup Polska do EU před národním referendem. Kaczynski dále uvedl, že jeho strana „oceňuje financování EU,“ protože to „poskytuje různé druhy investic“ a přispívá k financování projektů v sociální oblasti.

Politik také uvedl, že polská zahraniční politika je založena na dvou pilířích: NATO a EU.

Když se vrátil k tématu „morálního práva Polska“, Kaczynski také uvedl, že jeho země má právo říci „ne“ myšlence přijetí jakéhokoli uprchlíka, protože tato země nemá nic společného s příčinami uprchlické krize.

„My jsme nevykořisťovali země, ze kterých dnes přichází uprchlíci do Evropy, my jsme nevyužili jejich pracovní sílu a nakonec jsme je ani do Evropy nepozvali. Máme plné morální právo říci „ne“, citovala politika agentura Reuters.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)             
Loading...

Podobné články

4 Komentáře “Polsko má „morální právo“ požadovat odškodnění za druhou světovou válku a za vstup do EU

  • Aktualita techto novin je nulova. Lepsi je zavrit, nez dal provozovat.

  • Polsko se utapi v minulosti a v nenavisti ke vsem, o kterych si mysli, ze jim skodi. EU, Nemci, Rusko. Maji svou pravdu a historickou zkusenost. Mnohem dulezitejsi je, co se deje ted. To je nejak vubec nezajima, az na migraci.

  • · Edit

    No konečně to někdo nazval zcela přesně. Je nám dokola předhazováno, jak nám západní vyspělejší země na svůj úkor pomáhají dotacemi, ale kolik z nás rabují, to se již nedozvíme. Škoda, že tento názor nepřišel z naší strany a vlády. Ale takové věci česká politická elita nedělá, co kdyby…….

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*