Polsko a Ukrajina: sníst třešni a neudávit se peckou

Polsko a Ukrajina: sníst třešni a neudávit se peckou

Polsko je mezi těmi, kdo vystupuje nejhorlivěji pro evropskou integraci Ukrajiny. Pomocí situace na Ukrajině se pokouší Polsko upevnit v EU své pozice jako země, která má vliv na Východní Evropu. Žádná reakce polského MZV na návrh ruského politika Žirinovského však zatím nebyla. Připojení k Polsku ukrajinských území, na něž by mohli Poláci činit nárok, by nejen způsobilo této zemi finanční problémy, ale nebylo by schváleno jejím obyvatelstvem.

V pondělí rozeslali představitelé Liberálně demokratické strany Ruska (LDSR) dopisy úřadům Polska, Rumunska a Maďarska s návrhem prozkoumat variantu rozdělení Ukrajiny. Ve straně jsou přesvědčeni, že je to jediné východisko ze vzniklé situace. „Oblasti v západní části Ukrajiny se chtějí oddělit, protože nevidí žádnou perspektivu, a mezi jejich obyvateli panuje pesimismus. Lidé chtějí tam, kde budou mít pokoj – do Ruska, Polska a Rumunska“, prohlásil koordinátor Moskevského městského oddělení LDSR Boris Černyšov. Jeho slova potvrzují zprávy o tom, že asi 40 rodin volyňských Čechů se obrátily na české úřady se žádosti o přestěhování do České republiky z bezpečnostních důvodů. Bylo jim to však odmítnuto. „Vláda neplánuje v současné době poskytovat jakoukoliv pomoc, protože nejsou k tomu dostatečné důvody. Dojde-li k podstatnému vyhrocení situace, můžeme naše rozhodnutí přešetřit“, prohlásil ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek. Z MZV Polska také zatím nepřišla odpověď na dopis LDSR s návrhem uspořádat referendum a připojit k Polsku část Ukrajiny.

Připojení nových území – to je také dodatečná finanční zátěž. A je také otázka, jestli budou moci Poláci a Ukrajinci žít spolu v jedné zemi, podotýká polská novinářka Agnieszka Wolk-Laniewska:

– V polské kultuře je hluboce zakotvena myšlenka, že tato území patří Polsku. Polští politici jsou emocionálně hluboce zapojeni do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. A polská vláda se pokouší o Ukrajinu bojovat. Nikdy však neuslyšíte o tom, že mezi polským a ukrajinským národem existují nějaké dobré vztahy. Myslím si, že spíše naopak! Historicky se stalo tak, že máme vzájemné nároky. Proto zůstávají obyčejní Poláci lhostejní vůči událostem na Ukrajině. Na straně druhé, polská masmédia svádějí plánovitou válku proti Rusku.


Ve světle toho získá polská vláda mnohem více připojením Ukrajiny k EU. Odbytiště pro zboží, levná pracovní síla a patronát vždy přinášejí dividendy. Snad právě proto prosazuje Polsko houževnatě projekt „evropské integrace Ukrajiny“, a hlavně se pokouší přesvědčit jak Ukrajinu, tak i Evropu o tom, že je to pro obě strany mimořádně důležité.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*