Polsko a baltské země chtějí zaměřit PRO proti Rusku

Polsko a baltské země chtějí zaměřit PRO proti Rusku

Varšava a baltské země se chystají vystoupit na summitu NATO ve Walesu 4. a 5. září s návrhem oficiální registrace americké PRO v Evropě jakožto systému zaměřeného na zdržování Ruska.

Moskva už dávno pochopila, že poziční region PRO v Polsku a Rumunsku nemá nic společného s ochranou Evropy před takovými zeměmi, jako jsou Írán nebo Severní Korea. Bude-li myšlenka „mladších partnerů“ USA schválena, bude to konstatace faktu, který je pro Kreml už dávno očividný.

Foto: AP/Lockheed Martin
Foto: AP/Lockheed Martin

O plánech Varšavy a baltských zemí vepsat do dokumentů formulaci o využití PRO proti Rusku oznámil německý časopis Der Spiegel.

Je divné, že o nové architektuře EuroPRO křičí nejhlasitěji baltské země a Polsko. Ani ty, ani jiní Evropané nejsou ani autory ani myšlenky PRO, ani její koncepce. Autorská práva patří USA. Jsou to neseriózní nedostatečně kompetentních lidí, i když je samozřejmě jasné, od koho tato iniciativa pochází, soudí analytik Sergej Oznobiščev:

– Vojenská absurdita nastolení otázky o využití EuroPRO proti íránským raketám je zřejmá. Íránu nemá dnes a nebude mít v dohledné budoucnosti potenciál k vytvoření raket, které by ohrozily Evropu. Mohou tam samozřejmě být jednotlivé výrobky, které by mohly doletět třeba do Mnichova. Jde však o zkušební vzory. Írán nyní aktivně jedná o otázkách omezení vlastního jaderného potenciálu.

Shodný názor má také ředitel Ústavu strategického plánování Alexandr Gusev:

– V průběhu několika let jsme prosili NATO a USA, aby nám poskytly písemné záruky toho, že nový americký poziční systém PRO v Evropě není zaměřen proti Rusku. V průběhu posledních několika let však Američané na to nijak nereagovali. Prostě nám říkali, že tento systém byl projektován jako ochrana před hrozbami z regionu Blízkého východu a ze Severní Koreje. Aneto systém se však zaměřuje proti Rusku. USA a jejich hlavní spojenci v Evropě – Polsko a baltské země – tuto myšlenku prosazují.


V NATO vystupují Německo a Francie proti této iniciativě a soudí, že Moskvu není třeba provokovat. Rusko ale už nevěří slovům USA a NATO, které v 90. letech slíbily, že NATO „se ani na palec nepřiblíží k hranicím Ruska“.

Moskva už nejednou řekla, že na PRO USA v Evropě odpoví vlastními opatřeními, aby zaručila bezpečnost a efektivitu svých sil zdržování. Dalším odvetným krokem Moskvy se může stát projektování a výroba mezikontinentální balistické rakety železniční dislokace.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*