Polská premiérka: EU vynakládá „příliš času Polsku“, než aby řešila své vlastní problémy!

Polská premiérka: EU vynakládá „příliš času Polsku“, než aby řešila své vlastní problémy!

Polská premiérka odsoudila EU, zato, že plýtvá „tolik času“ sledováním vnitřních problémů Varšavy, i když má zároveň jiné problémy, které musí řešit, během setkání Evropského parlamentu, který diskutoval o polském ústavním soudu a mediálních zákonech.

„Musím říci, že nevidím potřebu věnovat tolik času Polsku. Myslím si, že máte mnoho důležitých otázek, které byste měli řešit,“ řekla Beata Szydlová poslancům Evropského parlamentu, když ostře odmítka kritiku její vlády a politiky ze strany EU.

Szydlová uvedla, že debata v Evropském parlamentu byla „zcela mimo mísu“, přestože jim poskytla argumenty.

Polsko padlo pod kontrolu Evropské komise brzy po přijetí nových právních předpisů týkajících se ústavního soudu a médií.

Odsuzujíc tyto kroky jako porušení základních demokratických principů EU, Komise zahájila vyšetřování kontroverzních polských zákonů. Vyšetřování by mohlo vést k pozastavení členství Polska v radě ministrů EU.

Evropský parlament v úterý uspořádal plenární zasedání, které trvalo více než 3 hodiny, na kterém byla diskutována situace v Polsku v přítomnosti paní Szydlové.

Polská premiérka Beata Szydlová Foto: BBC
Polská premiérka Beata Szydlová Foto: BBC

Levicoví a liberální poslanci tvrdili, že vláda Szydlové přesunula veřejné televizní vysílání pod její přímou kontrolu a omezila pravomoci ústavního soudu.

„Co nás znepokojuje, je použití nebo zneužití vaší většiny k odbourání kontroly a rovnováhy v této zemi,“ prohlásil Belgičan Guy Verhofstadt, lídr liberální skupiny v Evropském parlamentu. Verhofstadt dodal, že vláda měla oprávnění přebudovat „mediální prostředí a učinit reformu ve státní službě“, ale nemůže zneužít tuto obrovskou většinu k demontování kontroly a rovnováhy Polska.“

„Tyto kroky odporují ústavě a nebyly oznámeny v manifestu strany,“ dodal.

Nicméně, polská premiérka tato obvinění odmítla a prohlásila, že „V Polsku nejsou porušena žádná lidská práva ani právní stát.“

„Změny prováděné naší vládou jsou v souladu se smlouvami EU,“ trvala premiérka na svém a zdůraznila, že „Polsko je demokratickou zemí“, kterou „není třeba monitorovat“.

Polská premiérka také uvedla, že spor o ústavní soud je čistě politický, nikoli právní.

„Je to vnitřní záležitost Polska a Polsko by si to mělo samo vyřešit,“ uvedla.

Premiérka Szydlová zdůraznila význam Evropy pro Polsko, ale také vyzvala k respektování suverenity její země a vnitřních záležitostí, které mají být respektovány.

„Jsme součástí sjednocené Evropy,“ uvedla. „Chceme mít pocit, že Polsko je svobodný a suverénní členský stát, který může vždy počítat s podporou EU, a že vnitřní záležitosti a polská svrchovanost jsou respektovány.“

Během rozpravy byla Szydlová konfrontována, zda by byla připravena ustoupit od jejich kroků, pokud budou podpořeny obavy Komise. Szydlová nicméně uvedla: „Polsko bude pokračovat v našem programu, protože je to přesně to, co od nás voliči očekávají.“

Také však slíbila, že bude pokračovat v dialogu s Komisí.

Příznivci strany Právo a spravedlnost (Pis) se v Polsku shromáždili před kanceláři Evropské komise ve Varšavě, na protest proti zásahu EU do vnitřních záležitostí Polska.

 

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

Komentář “Polská premiérka: EU vynakládá „příliš času Polsku“, než aby řešila své vlastní problémy!

  • Před druhou světovou válkou bylo Polsko rozhádané s Německem i Sovětským svazem. Nakonec si ho Hitler se Stalinem rozdělili. Polsko vždy hraje zvláštní hru, na kterou doplatí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*