„Polexit je možný“: Předseda Evropské komise tvrdí, že by Polsko mohlo opustit EU stejně jako Británie

„Polexit je možný“: Předseda Evropské komise tvrdí, že by Polsko mohlo opustit EU stejně jako Británie

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že Polsko by mohlo opustit Evropskou unii, pokud bude pokračovat v konfliktu s blokem kvůli migrantům a reformě soudnictví.  

S narážkou na bývalého předsedu vlády Davida Camerona, který neočekával, že by Spojené království opustilo EU, Tusk uvedl, že doufá, že Poláci „přijdou k rozumu“ a akceptují svou pozici v bloku, než se omylem ocitnou, jak opouštějí blok, řekl agentuře Reuters.    „Problémem je, že Cameron také neměl v úmyslu vyvést Spojené království z EU. A vůle mezi členskými státy udržet Polsko v EU je menší než vůle udržet Spojené království uvnitř.“

„Tento problém je neuvěřitelně vážný, riziko je smrtelně vážné, chci, aby všichni přišli k rozumu.“

„Nezáleží na tom, zda vůdce strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński plánuje opustit EU nebo jen spouští některé procesy, které vedou k tomuto výsledku,“ dodal Tusk během návštěvy Varšavy.

Pan Kaczyński odmítl hrozby náhodného nebo nuceného Polexitu a označil je za „propagandu“ opozice, která chce stranu PiS diskreditovat.

Tusk je bývalým polským předsedou vlády a vůdce levicové strany Občanská platforma, který sloužil v koaliční vládě, která v září roku 2015 souhlasila s přijetím 4 500 – 5 000 redistribuovaných žadatelů o azyl z EU.

Nicméně, v říjnu 2015 strana Právo a spravedlnost vyhrála parlamentní volby a stala se první polskou stranou od roku 1989, která získala mandát bez koalice, přičemž strana odmítla migrační kvóty, což byl krok podporovaný polskými občany.

Tusk vyhrál druhé funkční období jako předseda Evropské rady v březnu 2017, navzdory námitkám polské strany.

Polsko čelí rostoucímu tlaku Evropské komise kvůli tomu, že odmítá přijmout nucené přerozdělování migrantů a kvůli reformě svého soudnictví, o níž vládnoucí stana tvrdí, že je potřebná k vyčištění zbytků komunistické minulosti. První místopředseda EK Frans Timmermans to označil za „závažné porušení právního státu“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*