Pokud nebude fungovat ekonomický tlak, USA se pokusí o převrat ve Venezuele

Pokud nebude fungovat ekonomický tlak, USA se pokusí o převrat ve Venezuele

Venezuelský prezident Nicolas Maduro uvedl, že Spojené státy připravují převrat ve Venezuele. Expert na latinskoamerické otázky zkoumá, zda existují důvody pro takový převrat a zda USA mohou v blízké budoucnosti skutečně vyostřit situaci v zemi.

Ohrožující spoluprácePro generálního ředitele Latinskoamerického centra Huga Chavéze Egora Lidovskoje jsou zprávy o plánech převratu naprosto přesvědčivé po nedávné návštěvě Nikolase Madura v Rusku a Turecku.

Ruský expert zdůrazňuje, že kromě podpisu dohod, které byly ohlášeny, například investiční smlouvy Ruska, mohou existovat další tajné dohody zaměřené na rozvoj multipolárního světa a upuštění od amerického dolaru v ekonomice.

„To jistě bude mít dopad na Spojené státy, protože dolar a ekonomika jsou „zbraněmi“, které USA využívají dokonce více než vojenskou sílu k tomu, aby prosadily svou vůli v jiných zemích. Země s vlastí nezávislou politikou jsou extrémně nebezpečné, protože mohou USA přijít o svou hegemonii,“ uvedl Lidovskoj.

Skrytá opozice a ekonomický tlak    

Analytik poukazuje na to, že Washington vždy měl velmi negativní postoj ke Caracasu, zejména po příchodu Huga Chavéze k moci a po následném znárodnění ropy ve Venezuele.

Tak americké společnosti přišly o možnost profitovat z venezuelského ropného sektoru, což vedlo USA k tomu, aby se uchýlily k obrovskému ekonomickému tlaku na Caracas, stejně jako to udělaly na Kubě Fidela Castra.

Analytik se v této souvislosti domnívá, že je dost možné, že Washington bude chtít tuto situaci vyhrotit.

„V americkém establishmentu vždy existuje spor mezi těmi, kteří jsou ve prospěch a proti invazi do Venezuely. Pokud uvidí, že vyčerpali všechna opatření ekonomického tlaku..pak je docela možné, že se Spojené státy pokusí o vojenskou intervenci nebo o převrat za pomocí radikálních skupin, které byly ve Venezuele velkoryse sponzorovány,“ uvedl Lidovskoj.

Podle něj, i když ve Venezuele existují opoziční strany, opozice, která je předváděna americkou propagandou, je zastřešena ozbrojenými skupinami, které provádějí různé operace, jako byl dronový útok proti prezidentovi v srpnu tohoto roku.

Vzhledem k vtahům Venezuely se zeměmi jako je Rusko, Čína a Turecko, expert došel k závěru, že by se měl Washington pokusit udělat více v tomto směru.

Nicolás Maduro navštívil Moskvu na začátku prosince, když se setkal s prezidentem Vladimírem Putinem a jeho vládou.

Podle prohlášení Madura, obě země podepsaly řadu dohod v oblasti ropy, telekomunikací, obrany, těžby a obchodu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*