„Pokud Biden vyhraje, nebude vládnout, ale vyhraje pro někoho jiného,“ varuje bývalý polský ministr zahraničí

„Pokud Biden vyhraje, nebude vládnout, ale vyhraje pro někoho jiného,“ varuje bývalý polský ministr zahraničí

Konečný výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2020 stále není rozhodnut. Podle poslední předpovědi Fox News ze středečního rána získal Joe Biden 238 volebních hlasů a úřadující Donald Trump 213 volebních hlasů, ale výsledky jsou v řadě klíčových států neuvěřitelně těsné. K vítězství ve volbách jich je potřeba 270.

Bývalý polský poslanec za zahraniční a současnou stranu Právo a spravedlnost (PiS) Witold Waszczykowski řekl rádiu TOK FM, že celý svět sleduje zprávy z USA a připustil, že i on cítí volební emoce.

Zdůraznil, že americko-polské vztahy jsou velmi důležité z hlediska polské bezpečnostní a hospodářské situace. Europoslanec vysvětlil, že pokud jde o energetickou bezpečnost a oznámení spolupráce v jaderném sektoru, jsou USA pro Polsko vážným partnerem.V souvislosti se samotným vítězstvím ve volbách Waszczykowski prohlásil, že Bidenovo vítězství nemusí přinést revoluci v polsko-amerických vztazích, ale otázkou zůstává, pro koho bude Biden zemi řídit.

„Pokud Biden vyhraje, pak nás spojují tytéž otázky – bezpečnost, geopolitika, stejný pohled na hrozbu Ruska a stejný pohled na energetickou spolupráci. Budeme nadále nakupovat ropu a zbraně od Američanů, protože to nekupujeme od administrativy, ale od amerických společností,“ řekl.

Waszczykowski se domnívá, že Biden i Trump budou chtít, aby americké firmy nadále obchodovaly s Polskem. Co se změní, poznamenává, jsou sekundární či dokonce terciární charakteristiky americko-polských vztahů.

Waszczykowski však varoval, že v případě Bidenovy výhry se může změnit směr americké politiky.

„Když se podíváme na oba politiky, pouhým okem vidíme, že Biden nebude vládnout této zemi – vyhraje volby pro někoho jiného. Otázkou je pro koho. Která washingtonská klika to bude řídit? To je problém, protože máme co do činění s největší světovou mocností,“ varoval.

Bývalý polský ministr zahraničí označil Donalda Trumpa za „odhodlaného politika“, který jasně definuje americké zájmy a je za to kritizován. Ptá se, jaké zájmy má americký prezident hájit, když ne zájmy své vlastní země.

Zdůraznil, že USA až dosud roztahovaly obranný deštník nad Evropou a některými státy Středního východu, Asie a Oceánie. Waszczykowski prohlásil, že to byl Trump, kdo začal požadovat plnění závazků přijatých za bývalého prezidenta Baracka Obamy, a požadoval to zejména od Německa.

Waszczykowski poznamenal, že polská politika po léta ustupovala určitým návrhům bývalého poradce pro národní bezpečnost USA Zbigniewa Brzezińského, který tvrdil, že Polsko by mělo být co nejblíže Německu, aby bylo spolehlivým spojencem USA.

„Předchozí vlády nás zavedly tak blízko k Německu, že jsme se mu v podstatě podrobili. Výsledkem bylo, že nás prezident Obama ztratil na obzoru, protože věřil, že otázku [Polska] řídí Němci. Začal mluvit o resetu s Ruskem,“ řekl poslanec PiS.

Waszczykowski dodal, že Obama se naštěstí zamyslel nad bezpečnostní otázkou a vrátil se k tradiční americké politice pohlížet na Rusko jako na konkurenta.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Pokud Biden vyhraje, nebude vládnout, ale vyhraje pro někoho jiného,“ varuje bývalý polský ministr zahraničí

  • Je jen otázkou času, kdy si pragmatická Evropa uvědomí, že USA nejsou spojencem, který je pro Evropu přínosem. Ekonomicky výhodnější je pragmatická spolupráce s Ruskem i Čínou. Je třeba přestat poslouchat USA a nedělat jim užitečné idioty. Pak se Evropa zvedne a USA zkrachují. Pokud setrváme v područí USA, zkrachuje Evropa.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*