Pokoření Ruska a Číny: Pentagon požaduje více než 230 miliard dolarů na jaderné zbraně

Pokoření Ruska a Číny: Pentagon požaduje více než 230 miliard dolarů na jaderné zbraně

V příštích 20 letech Pentagon plánuje vynaložit 230-290 miliard dolarů na modernizaci svých jaderných zbraní. Toto uvedl náměstek amerického ministra obrany Robert Soofer, který předložil žádost Senátu. Mezi důvody, které zdůvodňují potřebu rozvoje jaderných zbraní, Soofer poukázal na velikost ruského jaderného arzenálu, který není menší ve srovnání s USA.

Ve svém projevu, Soofer vysvětlil význam dalšího rozvoje jaderné moci a potřebu přidělit finanční prostředky na tuto modernizaci.

„Rusko podniklo agresivní kroky proti svým sousedům a stalo se tak hrozbou, včetně jaderné hrozby pro USA a jejich spojence NATO,“ uvedl náměstek ministra obrany.

Podle Soofera, jediná země, která může soutěžit s USA co se týče velikosti jaderného arzenálu, začala modernizovat své zbraně, a v souvislosti s tím je prezidentská administrativa vyzvána, aby zvážila konkrétní kroky, které by Rusko „zbavily této významné vojenské výhody.“

Navíc, podle Pentagonu také existuje hrozba z Číny, která buduje svůj vlastní jaderný arzenál a také ze Severní Koreji.„Akce Číny v oblasti Asie a Tichomoří svědčí o touze země zaujímat dominantní postavení. Severokorejské úřady demonstrovaly, že jsou připraveny přijmout odvetné hospodářské sankce a mezinárodní izolaci za posílení svých jaderných schopností a balistických raket, které jsou schopny zasáhnout Spojené státy a naše spojence v regionu,“ uvedl Robert Soofer.

Aby mohlo čelit těmto výzvám, od roku 2018 do roku 2040 má americké ministerstvo obrany vynaložit na jaderné zbraně 230 až 290 miliard dolarů.

Tato částka zahrnuje celkovou hodnotu strategických nosičů jaderných zbraní a část nákladů na bombardér B-21, které lze použit jak s jadernou, tak s konvenční hlavicí.

Spojené státy vynakládají na údržbu stávajících jaderných zbraní celkem 14 miliard dolarů ročně. V roce 2018 však ministerstvo obrany plánuje navýšit tuto částku na 19 miliard dolarů, z čehož 5 miliard dolarů bude přiděleno výhradně na modernizaci. Finance budou vynaloženy na rozvoj a výrobu strategických ponorek „Colombia“, bombardéry nové generace, B-21, stejně jako na výrobu moderních balistických střel a střel s plochou dráhou doletu.

Rovněž se plánuje navýšení výdajů na rozvoj pozemského strategického programu pro odstrašení, který zahrnuje modernizaci balistických raket a s tím související infrastrukturu s 200 milióny dolarů ve fiskálním roce 2018 na 2,5 miliardy dolarů v roce 2022. Na bombardéry B-21 USA plánují každoročně vynaložit 2,7 miliard dolarů. V roce 2018 chce Pentagon také přidělit 2,8 miliardy dolarů na výrobu a modernizaci mezikontinentálních balistických raket, které mohou útočit na cíle vzdálené nejméně 5,5 tisíc kilometrů.

Je pozoruhodné, že podle výzkumného institutu SIPRI, Spojené státy vynaložily v roce 2016 na vývoj jaderných zbraní 611,2 miliardy dolarů, zatímco Rusko pouze 69.2 miliardy dolarů.

Podle úrovně vojenských výdajů se Čína umístila na druhém místě na světě – 215,1 miliardy dolarů. Tudíž více než třetina světových vojenských výdajů patří USA, zatímco ruský rozpočet je jen 4,1% z celkového světového čísla.

„Bylo by to báječné, je to můj sen, kdyby žádná země neměla jaderné zbraně, ale pokud bude některý stát mít jadernou zbraň, my budeme ba vrcholu této soutěže,“ prohlásil americký prezident.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu)   
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*