Podle uniklého dokumentu USAID, Uribe a venezuelská opozice plánují násilí, sabotáž a nedostatky jídla

Podle uniklého dokumentu USAID, Uribe a venezuelská opozice plánují násilí, sabotáž a nedostatky jídla

usaid

Podle dokumentů získaných právníčkou a novinářkou Evou Gollingerovou, USA a kolumbíjské organizace spolupracují s venezuelskou politickou opozicí na sabotování venezuelské infrastruktury, vytvoření smrtícího pouličního násilí, zhoršení nedostatku jídla a vyprovokování mezinárodní intevence. “Zahraniční zájmy z Kolumbie a USA spolupracují s opozičními skupinami ve Venzuele na destabilizaci vlády, chtějí sabotovat nadcházející komunální volby.” řekla VA ve středu přes email.

Golingerová  dokument poprvé odhalila stanici RT, má název “Venezuelský strategický plán” a popisuje 15ti bodový plán v rámci probíhající kampaně proti venezuelské vládě.

“Plán, odsouhlasený zástupci opozice vlády Nicolase Madura, se zaměřuje na tyto cíle se silnou podporou několika globálních personalit a se záměrem navrátit opravdovou demokracii a nezávislost, která byla před 14ti lety unesena.” stojí v počátečním paragrafu dokumentu.

Dokument pak zmiňuje 15 akcí v bodové formě.

Třetí bod podporuje sabotáž.

“Udržení a zesílení sabotáže, která ovlivní služby populace, zvláště elektrického systému, ze které bude z nedbalosti a neschopnosti obviněna vláda.” stojí v dokumentu.

Tato rada je následována voláním po “vytvoření situací v ulicích, které umožní intevenci Severní Ameriky a jednotek NATO s podporou kolumbijské vlády.”

“Pokud možno, násilí by mělo způsobit úmrtí a zranění. Mělo by povzbuzovat k několikadenním hladovkám, velkým mobilizacím, problémům na univerzitách a v dalších sektorech společnosti spojených s vládními institutecemi.” dokument prohlašuje.

V dalším bodě také stojí “zhoršení problémů s dostupností základních produktů potravinového koše.”

Dokument dále zastává podporu “normalizace vztahů Venezuely s USA” a opozici radí, aby “udržovala a zvyšovala kampaň proti kubánskému zasahování.”

Obvyklí podezřelí

“Prezident Maduro tyto plány v předešlých měsících kritizoval, většina mezinárodních médií, a dokonce i místních, si z něj dělala srandu a informaci zkrtizovaly. Tento dokument jmenuje jména a popisuje to, co Maduro kritizoval.” řekla Gollingerová VA.

Podle Gollingerové byl dokument vytvořen v době červenové schůze mezi společností sídlící v USA FTI Consulting, kolumbijskými organizacemi Fundación Centro de Pensamiento Primero Colombia a Fundación Internacionalismo Democratico (Demokratická internacionální nadace). Kolumbijské organizace jsou spojeny s bývalým kolumbijským prezidentem Alvaro Uribem.

Loga všech tří organizací jsou uvedena v hlavičce dokumentu.

“Zdrojem dokumentu jsou tři organizace v hlavičce, které nejspíš plán připravily. Nemohu odhalit můj zdroj a říct, jak jsem dokument získala, autorství patří těmto organizacím.”řekla.

Dlouhodobý kritik bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze a jeho nástupce Uribe loni přiznal, že během svého úřadování chtěl proti Venezuele podniknout vojenskou akci,  “chyběl mu ale čas”. Během posledních let se setkal s několika venezuelskými opozičními figurami, bývalý opoziční prezidentský kandidát Henrique Capriles se od něj ale distancoval.

Podle Golingerové červnovou schůzku naštívil také šéf regionální pobočky Americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Mark Feierstein, psycholog a politický stratég Juan Jose Rendon a lídři venezuelské opozice Maria Corina Machado, Julio Borges a Ramon Guillermo Avelado.

Machado byla signatářem tzv.Carmonova dekretu, který během převratu v roce 2002 zbavil funkce parlament a do čela státu dočasně usadil Pedru Carmona, a venezuelská vláda  vydala v červnu audionahrávku, která ji zapojila do dalšího plánování převratu.

Spoluzakladatel opoziční strany Primero Justicia a současný člen AN Borges byl údajně vůdcem kampaně opozičních zákonodárců pro neuznání Madurova dubnového vítězství ve volbách. Během protestů se zapojil do rvačky a ze strany byl na 30 dnů vyloučen za nevhodné chování.

Aveledo je výkonným tajemníkem opoziční zastřešující organizace zvané Kulatý stůl demokratické jednoty (MUD).

Rendon je hlasitým oponentem venezuelské vlády a USAID byla jihoamerickými vládami obviněna z nezákonného zasahování v domácích záležitostech, týká se to také Venezuely. V uniklém americkém diplomatickém dokumentu z roku 2006, publikovaném WakiLeaks, tehdejší americký velvyslanec ve Venezuele William Brownfield prohlásil, že “většina” operací USAID ve Venezuele je spojena s infiltrací a podkopáváním vládnoucí socialistcké strany (PSUV).

Mediální válka

Několik doporučení v dokumentu souvisí s opoziční veřejnou kampaní.

První bod radí “Zdokonalení konfrontační a námitkové diskuze Henrique Caprilese,” zatímco další bod radí využití “krátkých zpráv.”

Dokument také naznačuje plán pro rekrutování “venezuelských a mezinárodních novinářů a reportérů jako jsou mj.CNN, The New York Post, Reuters, AP, EFE, The Miami Herald, Time, BBC, El Pais, Clarin, ABC.”

Další bod zastává posilování “lobbingu u dalších vlád Latinské Ameriky, zvláště v těch zemích, které mohou být náchylnější tlaku našich spojenců, zvažte Kolumbii, Peru, Chile, Paraguay, Uruguay, Kostariku, Guatemalu, El Slavador, Mexiko a Honduras.”

Dokument také označuje Brazílii, Argentinu, Bolívii, Ekvádor, Nikaraguu jako spojence Venezuely.

http://venezuelanalysis.com/news/10148 (kráceno, zbytek článku už je neaktuální)

vyšlo na :wertyzreport.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*