Podezřelí teroristé a váleční zločinci, které Švédsko nemůže deportovat, dostávají pracovní povolení a pasy, varuje úředník pro migraci

Podezřelí teroristé a váleční zločinci, které Švédsko nemůže deportovat, dostávají pracovní povolení a pasy, varuje úředník pro migraci

Nejvyšší švédský úředník pro migraci varoval, že země je „bezpečným přístavem pro válečné zločince a potenciální teroristy“, protože poskytuje pasy a benefity podezřelým nebezpečným zločincům, chráněným před deportací zákonem.

Země severní Evropy vítá cizince hledající útočiště velmi pozoruhodně, ale Švédsko může žádost z bezpečnostních důvodů zamítnout. Švédská bezpečnostní služba (SÄPO) má pravomoc deportovat osobu, kterou považuje za hrozbu z důvodu podezření ze spojení s terorismem nebo obvinění, že žadatel spáchal závažné trestné činy.Ale nařídit deportaci takové osoby a skutečně ji vynutit, jsou dvě různé věci. Švédsko neposílá lidi zpět do zemí, kde mohou čelit pronásledování, mučení nebo trestu smrti. Některým lidem je tedy nařízeno odejít, ale nemohou být nuceni tak učinit.

Zatímco jsou uvízlí v zákonném limbu, vydávají se povolení k dočasnému pobytu se všemi výhodami. Mohou pracovat ve Švédsku, dostávat štědré sociální dávky a někdy dokonce získat pasy, které umožňují bezplatné cestování do jiných členských států EU.

Jiné země „těžko rozumějí tomu, když považujeme lidi za nebezpečné, ale stále jim dáváme pasy a povolení k pobytu,“ uvedl šéf Švédské migrační agentury Mikael Ribbenvik, který chce, aby se tato situace změnila.

Ribbenvik věří, že současná pravidla jsou „nepřiměřená“ a vedou k tomu, že Švédsko je vnímáno jako „bezpečné útočiště pro válečné zločince a potenciální teroristy“, napsal pro deník Dagens Nyheter.

Jeho agentura chce nový právní rámec, díky němuž by se využití této mezery stalo méně atraktivní možností. Před několika lety se agentura pokusila zastavit vydávání povolení k dočasnému pobytu lidem, kteří byli nuceni k deportaci, se zvláštním postupem, který by byl přísnější, ale tato praxe byla zrušena soudem.

V současné době probíhá bezpečnostní prověrka toho, jak Švédsko zachází s žadateli o azyl, a má být zveřejněna na konci března. Šéf migrace říká, že je důležité, aby se v něm odrážela situace s tzv. „deportačními podvodníky“.

122 osobám považovaným za bezpečnostní riziko bylo minulý rok ve Švédsku vydáno povolení k dočasnému pobytu.

Švédsko v současné době usiluje o sladění svého tradičně liberálního přístupu k migrantům s nárůstem násilných trestných činů údajně spojených s migrantskými gangy. Kritici říkají, že vláda takové problémy spíše tají, než aby byla vnímána jako xenofobní.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*