Počet uprchlíků na celém světě dosáhl na historických téměř 60 miliónů, polovina z nich jsou děti

Počet uprchlíků na celém světě dosáhl na historických téměř 60 miliónů, polovina z nich jsou děti

Počet vysídlených osob ve světě dosáhl nejvyššího maxima v historii na téměř 60 miliónů, z nichž je polovina dětí, podle nové zprávy OSN agentury pro uprchlíky. Hlavní příčinou jsou války, konflikty a persekuce.

Výroční zpráva “ Global Trends Report: World at War“ byla zveřejněna ve čtvrtek Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Zpráva uvádí, že počet vysídlených osob je na nejvyšší úrovni v historii, s tím, že počet lidí, kteří byli v loňském roce násilně vysídlení, dosáhl 59,5 miliónů. O rok dříve byl počet vysídlených osob 51,2 miliónů v porovnání s 37,5 milióny před deseti lety. Jen v roce 2014 bylo nuceně vysídleno 14 miliónů lidí.

syrsti uprchlici

Podle údajů uvedených v této zprávě, je více než polovina z těchto uprchlíků dětí.

„Jsme svědky změny paradigmatu, který nekontrolovatelně padá do éry, v níž počet globálního nuceného vysídlení, stejně jako potřebná odpověď nyní jasně převyšuje vše co jsme doposud viděli,“ uvedl Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Čísla ukazují, že každý jeden člověk ze 122 osob na planetě je nyní buď vnitře vysídleným uprchlíkem nebo žadatelem o azyl. Pokud by tito lidé měli jejich vlastní stát, byl by na světě 24. největší zemí.

Zpráva dále uvádí, že v loňském roce přibylo k uprchlíkům, nebo žadatelům o azyl 42.500 osob denně.

Podle agentury je pravděpodobné, že se tato čísla ještě zvýší.

Od roku 2011, byla hlavním důvodem tohoto nárůstu válka v Sýrii. V zemi je vnitřně vysídlených celkem 7,6 miliónů Syřanů a 3.900.000 jich opustilo zemi.

Zpráva déle uvádí, že v posledních pěti letech na světě vypuklo 15 konfliktů: Osm v Africe, tři na Středním východě, jeden v Evropě a tři v Asii.

„Jen málo z těchto konfliktů bylo vyřešeno a většina z nich stále vytváří další uprchlíky,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva také upozornila na současnou středozemní uprchlickou krizi, která je v důsledku nestability v severní Africe.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*