Počet Syřanů, kteří potřebují naléhavou humanitární pomoc, přesahuje 12 miliónů.

Počet Syřanů, kteří potřebují naléhavou humanitární pomoc, přesahuje 12 miliónů.

Počet Syřanů, kteří potřebují naléhavou humanitární pomoc, dosáhl 12,2 miliónu lidí, což je více než polovina obyvatel země, od začátku konfliktu mezi vládou a opozicí, uvedl humanitární šéf OSN.

Valerie Amosová, generální tajemnice pro koordinaci humanitárních záležitostí a nouzové pomoci OSN uvedla, že z 12,2 miliónů lidí jsou více než 5 miliónů z nich děti, které nutně potřebují humanitární pomoc v zemi. Amosová také uvedla, že pokračující násilí v zemi donutilo téměř polovinu Syřanů opustit své domovy, mnoho z nich vícekrát.

syrske deti

V důsledku toho je nyní uvnitř Sýrie vysídlených asi 7,6 miliónů lidí. Kromě toho, více než 3,2 miliónů lidí uprchlo ze země do zemí, které hostí uprchlíky, což pro ně nese obrovskou zátěž,“ uvedla Amosová.

Australský velvyslanec Gary Quinlan, který předsedá Radě bezpečnosti OSN, v listopadu uvedl, že počet těch, kteří potřebují naléhavou humanitární pomoc, se před měsícem odhadoval na 10,8 miliónů a vnitřně vysídlený počet osob na 6,5 miliónů. To znamená, že se čísla zvýšila o 1,4 miliónů a 1,1 miliónů, řekl při setkání novinářům. Podle Quinlana bylo v Sýrii zničeno alespoň 40% obytných domů, což vytváří velké problémy pro návrat uprchlíků do oblastí, kde již boje skončily.


Koordinátor pomoci při mimořádných událostech OSN uvedl na zasedání rady bezpečnosti, že konflikt měl ničivý dopad na syrské hospodářství, a že se syrská ekonomika od roku 2011 zúžila o 40 procent a míra nezaměstnanosti nyní přesahuje 54 procent. Kromě toho, tři čtvrtiny obyvatel žijí v chudobě a školní docházka se snížila o více než 50 procent.

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Jaafari řekl novinářům, že ekonomické ztráty byly způsobeny nejen ozbrojenými střety, ale i jednostrannými sankcemi , které proti Damašku uvalili chráněnci rebelů.

Podle OSN, konflikt v Sýrii, který začal v březnu 2011 má již na svědomí více než 150.000 životů a více než 680.000 zranění. Konflikt také vyvolal uprchlickou krizi, ve které uprchlo do sousedních zemí asi 2,5 miliónů lidí.

zdroj : http://en.itar-tass.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články