Pobaltské státy přišly s novými nároky: Rusko by mělo platit za „sovětskou okupaci“

Pobaltské státy přišly s novými nároky: Rusko by mělo platit za „sovětskou okupaci“

Požadavky Pobaltských států, aby „Rusko zaplatilo kompenzaci za období své historie, kterou nazývají „sovětskou okupací“, nemají žádné právní nebo politické vyhlídky, aby byly úspěšné, uvedli s jistotou ruští experti. Protiruský směr je u Pobaltských států cítit po mnoho let, tvrdí experti, podle tiskové agentury TASS.

Ministři spravedlnosti Estonska, Lotyšska a Litvy se ve čtvrtek sešli v Rize, aby podepsali memorandum o společné spolupráci a deklarovali úmysl požadovat, aby Rusko jako právní nástupce Sovětského svazu mělo zaplatit náhradu škody za to, co Pobaltské státy popisují jako takzvanou „sovětskou okupaci“. Státy se shodly na tom, že vypracují metodiku výpočtu škod údajně způsobených „sovětskou okupací“. Tyto škody budou nárokovat po Rusku a chtějí v tomto ohledu podniknout nezbytné právní kroky.

Foto: TASS
Foto: TASS

Mezinárodní právní experti již několikrát uvedli, že požadavky na kompenzaci škod v souvislosti s „okupací“ nebyly právně opodstatněné.

Oficiální postoj ruského ministerstva zahraničí je, že členství pobaltských zemí v SSSR nebylo v rozporu s mezinárodním právem, a bylo uznáno mezinárodně.

Deník Versiya před několika lety provedl své vlastní šetření, aby dospěl k závěru, že to, co se někdy označuje jako „sovětská okupace“ ve skutečnosti vedlo k oživení klesajícího lotyšského hospodářství a v žádném případě nepoškodilo zemi. Sovětský svaz, i když je po celou dobu označován jako vetřelec, si ve skutečnosti nevzal ze země nic cenného. Naopak, SSSR byl daleko více aktivní a prosazoval investice do lotyšského hospodářství více, než do svého vlastního. V letech 1946-1985, bylo obnoveno nebo znovu postaveno celkem 216 velkých průmyslových podniků. Zemědělství bylo mechanizováno a lotyšští rybáři, jejichž lodě se před válkou neodvážili podniknout cestu na Baltské moře dále než několik mil, začali dělat dlouhé rybářské plavby až do Atlantiku. Produkce ryb díky tomu mnohonásobně vzrostla.

Počet nemocnic, škol, zdravotnických center a dalších zařízení se ztrojnásobil a jejich ubytovací kapacita se zvýšila 30x a více.

Předseda prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov, byl jedním z prvních v Rusku, kdo reagoval na poslední krok pobaltských států.

„Domnívám se, že tato iniciativa, dosti stará, nemá žádnou mezinárodní ani právní šanci na úspěch,“ uvedl. „Ale pro mě je mnohem důležitější morální aspekt této myšlenky. Rusko bylo obětí totalitního režimu, a nikoli viníkem. Požadavky na kompenzace Ruska za zločiny totalitního režimu by se rovnalo kolektivní žalobě vězňů koncentračního tábora v Osvětimi proti bývalým vězňům jiného koncentračního tábora.“

„Pobaltské státy se touto cestou vydaly již dávno. Protiruský vektor je přítomen u politiků pobaltských států po mnoho let,“ řekl šéf evropské sekce bezpečnosti v rámci Ruské akademie vět, Dmitry Danilov tiskové agentuře TASS. „ Dokonce i v době resetování rusko-západních vztahů se pobaltské země zasekly na tvrdé linii ve vztazích s Ruskem. Nyní je tato politika ještě silnější.“

„V každém případě, nemají vůbec žádnou šanci- jak právní tak politickou,“ řekl profesor prezidentské akademie RANEPA Alexander Michailenko agentuře TASS. Jejich poslední nároky jsou čistě propagandistické a protiruské.

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*