Po letech otevřených hranic, míra nezaměstnanosti ve Švédsku se pohybuje na nejvyšších úrovních v EU

Po letech otevřených hranic, míra nezaměstnanosti ve Švédsku se pohybuje na nejvyšších úrovních v EU

Míra nezaměstnanosti ve Švédsku roste a je nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii, přestože předseda vlády Stefan Löfven slíbil její snížení.

Nové údaje Eurostatu ukazují, že Švédsko je nyní 24. z 28 členských států EU v míře nezaměstnanosti, uvádí zpráva deníku Expressen.Löfven si v roce 2013 stanovil za cíl, aby Švédsko mělo do roku 2020 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Zatímco se rychle blíží konec roku, nyní se nezaměstnanost v zemi blíží úrovni Francie, Itálie, Španělska a Řecka.

Deník Expressen poznamenává, že migrační krize v roce 2015 významně ovlivnila nárůst nezaměstnanosti. Statistiky stále ukazují, že migranti mají v průměru mnohem vyšší míru nezaměstnanosti než domorodí Švédové.

Z údajů zveřejněných v roce 2018 vyplynulo, že zatímco míra nezaměstnanosti u domorodých Švédů byla na úrovni 3,6%, podíl nezaměstnanosti u migrantů činil 19,9%, což je podobné jako míra nezaměstnanosti v Řecku.

Integrace migrantů na švédský trh práce je velmi pomalá a náklady spojené s přijímáním velkého počtu nezaměstnatelných migrantů ohrožuje mnoho místních obcí finanční krizí. Některé dokonce otevřeně hovořily o možném bankrotu.

Obec Bengtsfors podala v srpnu žádost švédské národní vládě s tím, že potřebuje finance na pokrytí nákladů na přijetí velkého počtu migrantů a žadatelů o azyl.

„Náklady v obcích, které přijaly nově příchozí, jsou i nadále značné, i když se zastavily vládní příjmy. To vytváří velkou negativní díru v městské pokladně,“ uvedl Bertilsson.

Obec Filipstad o pár týdnů později veřejně oznámila, že má podobné problémy s pokrytím nákladů na migranty. Obec také uvedla, že mnoho obyvatel opustilo oblast, čímž se ještě více snížil základ daně.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*