Po 17 letech války, vrchní americký velitel v Afghánistánu přiznal, že Taliban nemůže být poražen

Po 17 letech války, vrchní americký velitel v Afghánistánu přiznal, že Taliban nemůže být poražen

Válka v Afghánistánu nemůže být vyhrána vojensky, ale míru můžeme dosáhnout pouze politickým usnesením s Talibanem, přiznal nově jmenovaný americký generál pověřený operacemi USA a NATO.  

Ve svém prvním rozhovoru od převzatí velení v září, generál Austin Scott Miller poskytl NBC News překvapivě upřímné hodnocení zdánlivě nekončícího konfliktu, který začal americkou invazí do Afghánistánu v říjnu 2001.„To vojensky nevyhrajeme. Bude se to muset vyřešit politicky,“ uvedl Miller.  

Generál přemítal, že Taliban je už z bojů také unaven a může mít zájem pracovat na politickém řešení 17leté války.

Není však jasné, zda je Taliban otevřený pro vyjednávání. Vrchní velitel Talibanu řekl minulý měsíc v nezvyklém rozhovoru s kanálem RT, že vůdcové skupiny nestojí o to s Američany vyjednávat.

Konflikt, který je roky popisován jako patová situace, se v posledních měsících obrátil ve prospěch Talibanu. Dokonce i podle odhadů americké armády afghánská vláda kontroluje nebo ovlivňuje jen více než polovinu ze 407 okresů země.

Aby to bylo ještě horší, ztráty na životech mezi afghánskými vládními silami v posledních měsících raketově vzrostly. Afghánské bezpečnostní síly zaznamenaly v srpnu a v září podle Pentagonu 1000 úmrtí.

Millerova touha po politickém urovnání zazněla již dříve na ministerstvu zahraničí, které v srpnu uvedlo, že USA udělají vše, co bude v jejich silách, aby usnadnily mírové rozhovory mezi Talibanem a afghánskou vládou.

Nový americký velitel zaznamenal zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu z první ruky. V říjnu Miller přežil útok Talibanu v Kandaháru, který zabil prominentního afghánského válečníka a místního tajemníka zpravodajských služeb.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*