Plynové vydírání ze zámoří

Plynové vydírání ze zámoří

Západ se i nadále snaží tlačit na partnery Ruska v souvislosti s výstavbou plynovodu Jižní proud. Hned za bulharskou vládou si pospíšilo s prohlášením o přerušení prací i Srbsko. Obě země se odvolaly na postoj Evropské komise.

Přitom komisař EU pro energetiku Günther Oettinger odmítá projednávat realizaci Jižního proudu ve formátu konzultací s Ruskem – hlavním účastníkem projektu.

Obvinění ruské strany z nějakého plynového monopolismu nejsou ničím jiným, než pokusem přenést problém z viníka na nevinného, zdůraznil v interview pro Hlas Ruska vedoucí ruského Fondu národní energetické bezpečnosti Konstantin Simonov:

-Když Evropská unie obviňuje Gazprom z toho, že tato ruská společnost brání rozvoji jednotného evropského trhu plynu, vypadá to dost podivně. Podobný trh má přece vytvářet právě Evropská unie. Vezměme si kupříkladu pobaltské země. Ty neustále mluví o tom, že se nacházejí na „energetickém ostrově“. Cožpak ale má Gazprom budovat potrubní systém a spojovat tyto země se Švédskem? Gazprom prodává plyn do Evropy na základě komerčních smluv s poměrně velkým počtem odběratelů. Nátlak na evropské partnery Ruska líčí USA jako protiruské sankce. Hlavní příčina ale není v Ukrajině. Podle informací, které máme k dispozici, se Washington rozhodl zasadit další ránu Jižnímu proudu (do realizace tohoto projektu je mimo jiných zapojen i německý a francouzský kapitál) po tom, co přišly znepokojující zprávy z Baku. Zdroj v ázerbájdžánské společnosti SOCAR dal na srozuměnou, že francouzská společnost TOTAL a německá E.ON mohou prodat své podíly v projektu výstavby Transjadranského plynovodu . S přihlédnutím k tomu, že tento plynovod má nahradit Evropskou komisí a Spojenými státy aktivně lobbovaný projekt Nabucco, pak začíná být panika Washingtonu a Bruselu pochopitelnější.


Přitom se nedá vyloučit, že bulharští politici a jejich kolegové ze zemí tohoto regionu se zase pokusí využít vzniklé situace, aby pro sebe usmlouvali ústupky, pokud jde o cenu ruského plynu, připomněl v interview pro Hlas Ruska ředitel ruského Fondu energetického rozvoje Sergej Pikin:

-Pro Evropu teď nejsou právě nejlepší časy, a hledá proto různé způsoby snižování ceny plynu. Především to platí pro naše východoevropské sousedy. Německo se naopak vydalo jinou cestou. Jeho společnosti usedají k jednacímu stolu s Gazpromem a dohadují se o slevách. Některé země ale nejsou schopny vyjednávat. Snaží se využívat různých politických možností.

Avšak takovýmto svým jednáním země jihovýchodní Evropy pouze nahrávají cizím zájmům – především americkým.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*