Plyn pro Evropu: iluze a reálnost

Plyn pro Evropu: iluze a reálnost

Závislost Evropy na Gazpromu se zachová. V komentáři pod tímto titulkem informuje rakouský list Die Presse o výsledcích průzkumu perspektiv spolupráce v plynařské sféře mezi RF a EU, který vykonal Brookingsův ústav, jedno z největších amerických analytických středisek se sídlem ve Washingtonu.

Podle listu, ústav prozkoumal několik scénářů rozvoje importu plynu z Ruska do Evropy až do roku 2040. A žádný scénář nepoukazuje na možnost snížení podílu ruského plynu na zásobování Evropy modrým palivem.

Jak poznamenali autoři článku, výsledky průzkumu Brookingsova ústavu rozptýlily jednou velkou iluzi Evropanů. A sice, že americký boom v těžbě plynu z břidlic, který bude dodáván v zkapalněné podobě do Evropy, dovolí zemím kontinentu, aby se zbavily smutně proslulé závislosti na Gazpromu.

Jde o to, že, jak soudí ústav, zvýšení dodávek zkapalněného paliva do Evropy dokáže pouze nahradit snížení vlastní těžby plynu. Toto snížení má, podle výpočtů odborníků, činit k roku 2020 přibližně 30%. Takže plně se obejít bez dodávek paliva z Ruska Evropa nedokáže. Navíc, podle slov vedoucí oddělení ropy a plynu ruského Ústavu energetických výzkumů Tatiany Mitrové, v zprávě, o které píše rakouský list, nebylo přihlédnuto k jednomu aspektu, který je pro Rusko velmi výhodný. Bude-li cena ropy i nadále klesat, pak napojená na ni cena plynu bude také nižší. Což učiní ruský plyn v porovnání se zkapalněným zaoceánským ještě konkurenceschopnějším.


Zpráva rozptýlila také další iluzi. Nebudou-li možné poruchy v tranzitní dopravě plynu přes Ukrajinu pro Evropu tragickými, pak pro samotnou Ukrajinu, říkají experti ústavu, budou mnohem podstatnější. Zásoby plynu mohou stačit v teplé zimě, ale za drsnějšího počasí nikoli. Rusko ale nehodlá dodávat plyn na dluh, prohlásil jednoznačně prezident Vladimir Putin po milánských jednáních. Jak napsal v Die Presse ekonom Matthias Auer, Evropa je dnes mnohem lépe připravena na možné poruchy v dodávkách plynu a, bude-li to nutné, dokáže předat jeho část Ukrajině. Jenže je jedna otázka, píše list: Bez Ruska Evropa zimu přežije, ale co dál?

Závěr je jednoznačný: ruský plyn se dá nahradit, jenže bude to drahé. Proto nejsou prohlášení evropských politiků o lodích s levným americkým břidlicovým plynem vůbec odůvodněná, píše na závěr Die Presse.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*