Plán likvidace syrských chemických zbraní byl upraven

Plán likvidace syrských chemických zbraní byl upraven

Do Sýrie přišla první ruská nákladní auta na dopravu chemických zbraní. Toxické látky ze skladů na syrském území mají být dopraveny do Latakie a naloženy na lodě. Takhle bude splněn požadavek světového společenství a v Sýrii nezbudou žádné chemické zbraně.
Původně se předpokládalo, že nejnebezpečnější otravné látky mají být vyvezeny ze Sýrie do 31. prosince. Přičemž jejich doprava do přístavu byla úkolem syrské armády. Avšak ukázalo se, že Damašek nemá příslušná vozidla pro tolik odpovědnou operaci.

Když Západ negativně reagoval na žádost Damašku o poskytnutí vládní armádě obrněné techniky na vývoz chemických zbraní, přišlo na pomoc Rusko. Podařilo se dohodnout, že dopraví do Sýrie speciální vozidla, cisterny a síly na dopravu otravných látek. Úkolem syrské armády je zajištění bezpečné jízdy nákladních aut po silnicích od arsenálů do přístavu Latakie.

Rusko má odpovídat za syrské zbraně do okamžiku, kdy opustí na poskytnutých Dánskem a Norskem lodích syrské výsostné vody. Pak mají být cisterny v jednom z italských přístavů přeloženy na americkou loď, na jejíž palubě se má konat likvidace toxinů. Nebylo ale dosud rozhodnuto, kde se má v tuto chvíli nacházet loď se smrtícím nákladem, řekl politolog Alexandr Čekov:

-Na širém moři, tedy mimo výsostné vody všech států, je tato likvidace nebezpečná. Prostě z toho důvodu, že může dojít k bouřce nebo jinému přírodnímu jevu, a není jisté, jak to snese loď. Proto se předpokládá, že má zakotvit v přístavu nějaké třetí země nebo prostě v chráněném před větry zálivu. Zatím ale žádný stát nedal souhlas k využití svých vod pro likvidaci syrských chemických zbraní.

Všechny tyto okolnosti se negativně projevují na termínech splnění plánu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). To ostatně neznamená, že plán bude zmařen. V Sýrii již zlikvidovali všechna zařízení na výrobu chemických zbraní. Bylo rozhodnuto, že část toxinů a nádob, v kterých byly uschovány, mají být rovněž zničeny na syrském území.

Operace pro likvidaci syrských chemických zbraní má být definitivně ukončena 30. června 2014.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*