Petr Mach navrhuje vládě: Vyjednejme si v EU výjimky jako Velká Británie

Petr Mach navrhuje vládě: Vyjednejme si v EU výjimky jako Velká Británie

Europoslanec Petr Mach (Svobodní) vyzývá premiéra Sobotku, aby vyjednal pro Českou republiku výjimku z povinnosti přijmout euro a výjimku z imigrační a azylové politiky. Ideální příležitostí pro to bude jednání Evropské rady 18.–19. února v Bruselu, kde budou hlavy států řešit požadavky Velké Británie na reformu EU (Cameron je předložil v listopadu 2015 a chce např. redukovat sociální dávky pro imigranty, posílit roli národních parlamentů ad.).

„Požadavky D. Camerona jsou pro naši zemi v zásadě přijatelné, je ale nesmysl dávat s nimi souhlas jen tak a nic za to nechtít. Proto by rozhodně měl český premiér za svůj souhlas něco požadovat,“ zdůraznil dnes na tiskové konferenci Petr Mach.

Připomněl, také, že „tato fatální chyba se stala už v roce 2010, kdy premiér Nečas dal souhlas s vytvořením fondu ESM, a nic za to nechtěl. Kritizoval jsem ho tehdy, že měl chtít aspoň výjimku z eura.“

Petr Mach Foto: Marek Sybal, Archiv Petra Macha
Petr Mach Foto: Marek Sybal, Archiv Petra Macha

P, Mach upozornil, že Velká Británie má celou řadu výjimek. Nevztahuje se na ni např. Listina základních práv EU, není v Schengenu, má výjimku z eura… „ČR nemá výjimku z ničeho, přestože spousta zemí má svoje výjimky,“ prohlásil Mach.

Upozornil také na to, že tyto požadavky nechce jen on nebo Svobodní, ale jak opakovaně vyplynulo z nejrůznějších průzkumů, tak že přerozdělování uprchlíků odmítá většina veřejnosti, a nakonec i sama vláda. Proto rovnou premiérovi předkládá konkrétní podobu protokolů, které se dají (po projednání a schválení) jen přiložit ke Smlouvě o fungování EU a není třeba měnit její obsah.

Petr Mach dnes také připomněl, s jak kladnou odezvou se u prezidenta setkal jeho nedávný návrh Mezinárodní smlouvy o vydávání nezletilých: „Až mě překvapuje, že pan prezident převzal ten návrh tak, jak byl. A stejně tak jsem 100% přesvědčen, že i ty dvě výjimky jsou stejně dobře napsané.“

 

 

Kateřina Kašparová

tisková mluvčí europoslance P. Macha 

Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Tak co s tou EU? (1)

Tak co s tou EU? (1)

Připouštím, že patřím k těm, kdo nikdy dosud nehlasoval pro jakoukoliv kandidátku pro volby do…

Komentář “Petr Mach navrhuje vládě: Vyjednejme si v EU výjimky jako Velká Británie

  • Tato vláda nic v náš prospěch neprosadí. Jsou to loutky, které ví, že jejich koryta jsou závislá na poslušnosti k EU. Já věřím, že se EU rozpadne dřív, než bychom přijali Euro. EU se fakticky již rozpadla, jen si to papaláši nedokázali připustit. EU je ve stejné fázi jako RVHP v roce 1989. Rozpad EU by nebyla žádná tragedie pro lidi. Tragedie by to byla pro politiky, kteří by se museli živit prací a v případě Sobotky si to ani neumím představit.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*