Petr Mach: Estébácké praktiky ombudsmanky Šabatové „Je to šikana podnikatelů a to se mi hnusí“

Petr Mach: Estébácké praktiky ombudsmanky Šabatové „Je to šikana podnikatelů a to se mi hnusí“

Podle P. Macha paní Šabatová hrubě překračuje svoje pravomoce. „Má především chránit občany před zlovůlí úřadů. Nikde v zákoně jsem nenašel, že by měla hledat provokatéry a ničit život slušným lidem, kteří poctivě podnikají a sami živí své rodiny. Vytvářet agenty provokatéry – to je estébácká praktika. Paní Šabatová by se měla stydět, a ne se nazývat ochráncem práv. Jen zasévá do společnosti strach,“ řekl na dnešní tiskové konferenci europoslanec a předseda Svobodných.

Anna Šabatová Foto : Hans Štembera/ Parlamentnilisty.cz
Anna Šabatová Foto : Hans Štembera/ Parlamentnilisty.cz

Realitní kancelář, působící v severních Čechách, byla terčem hrané provokace ze strany ombudsmanky A. Šabatové – ta najala Romku, aby testovala ochotu RK pronajmout jí byt. Nastrčená Romka realitku zažalovala – chce nahradit „újmu“.

(více o celé kauze v závěru TZ)

Nový zásadní důkaz

Majitelka dotčené realitní kanceláře p. Nosková na dnešní společné TK novinářům popsala, jak celá akce proběhla a že se až tři měsíce po telefonátu nastrčené „zájemkyně o byt“ dozvěděla o tom, že šlo o provokaci.

Novinářům zároveň p. Nosková předložila originál smlouvy o rezervaci bytu, kterou uzavřela s jinou Romkou p. Horváthovou (tehdy bytem v Lovosicích) dne 3. 4. 2013 – tedy shodou okolností přímo ve stejný den, kdy se uskutečnil zmíněný „testovací“ telefon.

Zároveň zdůraznila, že jako realitní kancelář musí respektovat přání klienta, který výslovně nechtěl ve svém bytě ubytovat Romy. „Je to realita, že většina lidí nechce Romům pronajímat byty, protože už mají špatné zkušenosti – zničené byty, ukradené a rozprodané vybavení bytů ad.,“ řekla médiím Eliška Nosková.

P. Mach: P. Šabatová vytváří nové křivdy a nesnášenlivost

„Antidiskriminační zákon je sám o sobě špatný a zvrácený – funguje na presumpci viny. Jak je tohle možné v právním státě? Zásadně odmítám, aby si úřad ombudsmana hrál na agenta-provokatéra – tato činnost mu v žádném případě nepřísluší. Paní Šabatová takovouto pozitivní diskriminací akorát vytváří nové křivdy a novou nesnášenlivost“, zdůraznil Petr Mach.

 

Petr Mach upozornil, že došlo k útoku na základní lidské právo – právo na majetek. „Prý už nemáme právo si vybrat, koho ubytujeme ve svém bytě. Paní Šabatová nám rozhodně nemá co diktovat! Chci, aby se tato kauza stala příkladem, že se už nenecháme vydírat!“ prohlásil Mach.

 

P. Mach dále považuje za krajně podezřelé, že rádoby ublížená Romka chtěla hned od začátku po makléřce 100 tisíc korun, přičemž až po třech měsících se podnikatelka z žaloby dozvěděla, že šlo o vykonstruovanou provokaci. Europoslanec se obává, že takto poškozených podnikatelů bylo víc: „Je to zajímavý byznys, kterému se rozhodně chci podívat blíž na kloub. Kolik podnikatelů už takové výpalné zaplatilo?“

Sama p. Nosková dnes připustila, že nejprve opravdu uvažovala o tom, že tu částku zaplatí, aby neměla další problémy.

 

Finanční pomoc

Realitní makléřce Elišce Noskové nyní hrozí, že bude odsouzena k platbě 100 tisíc korun plus soudní výlohy. Petr Mach proto založil transparentní účet č. 2000766566/2010 u Fio banky, kam jako první hned také přispěl částkou 13 tisíc korun (stejnou částkou loni podpořil p. Michalákovou, která se snaží o vrácení svých děti zadržovaných v Norsku) a prosí každého, kdo může přispět libovolně malou částkou, ať se přidá.

„Přeji si, aby se do tohoto státu navrátily zase ty dobré základní liberální principy, za které my Svobodní bojujeme. Aby se dalo podnikat beze strachu, aby se v naší zemi ctily právo na majetek a presumpce neviny,“ uzavírá Petr Mach.

 

O celé kauze

„Testovací“ telefonáty proběhly v dubnu 2013. Pak majitelce RK přišla výzva od najaté telefonující Romky k úhradě 100 tisíc Kč za údajnou „újmu“, kterou měla utrpět tím, že jí odmítli pronajmout byt (který ani pronajmout nechtěla – šlo jen o „test“). Až tři měsíce poté se p. Nosková dozvěděla, že vůbec šlo o provokaci, a nikoliv reálnou situaci.

Viz např. zde:

www.ceska-justice.cz/2015/03/ombudsmanka-testovala-hranou-provokaci-realitni-kancelare-romka-podala-zalobu-za-ujmu

 

Ombudsmanka celou kauzu poprvé zveřejnila až ve Zprávě o činnosti za 4. čtvrtletí 2014 pro Poslaneckou sněmovnu:

www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/zpravy_pro_poslaneckou_snemovnu/Ctvrtletky/2014-04-Q-web.pdf

(viz str. 10 bod B.3.2 Nezprostředkování nájemního bydlení Romům)

 

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance Petra Macha
www.petrmach.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Petr Mach: Estébácké praktiky ombudsmanky Šabatové „Je to šikana podnikatelů a to se mi hnusí“

  • Kdo se tomu diví, přece provokatéry používá proti normálním lidem kde kdo. Třeba některé politické strany (TOP09) nebo tajné služby a najímají přes agentury placené provokatéry pro trollování na diskusích zpravodajských servrů. Nebo třeba policie při demonstracích nespokojených obyvatel má vyčleněné lidi ze svých řad, kteří provokují konflikty aby policie měla záminku k zásahu. Mocipáni potřebují ke svému snadnému vládnutí aby občané byli neustále ve stresu a báli se všeho. Spokojení a svobodní lidé mají čas přemýšlet, také mají tendence se dívat mocipánům pod pokličku a to by se vládcům samozřejmě nelíbilo.

  • Pokud zde nekdo podnecuje k jakekoliv forme nesnasenlivosti,je to pan Mach.

  • Velice snadno se diskuse k podobným článkům zvrhá na diskusi o chování Rómů. Nic proti vyříkání si názorů na toto téma. Nicméně tento článek je o něčem horším, než morálka Rómů. Vpodstatě o „boudě“ ušité onou panímámou Šabatovou z pozice funkce. Je to zneužití pravomocí! Čin srovnatelný třebas s tím, jak stbáci naše emigranty převedli přes falešnou hranici a tam je pochytali. Tož na takovou morální úroveň klesla paní Šabatová. Hééézky zesměšnila funkci ombutsmana.

  • Volný pohyb osob v EU znamená riziko, že se Romové přestěhují tam, kde jim bude lépe. Proto na nás EU i prostřednictvím takových osob jako je Šabatová tlačí, aby se u nás měli Romové lépe než by se měli třeba v Německu. Kdyby byla pravda, že se tu mají špatně, už by byli jinde. Romům historicky nedělá problém migrovat za lepším. U nás se houpou v sociální síti a nemají vůbec potřebu jít jinam. Ti, kteří to zkusili, se rychle vrátili. Stačilo by málo: Přestat je houpat v sociální síti, skončit s pozitivní diskriminací. Až budou mít Romové stejné podmínky jako ostatní, skončí i nenávist, kterou tato pozitivní diskriminace živí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*