Pět let od Euromajdanu: Jak prospěla Západem podporovaná „barevná revoluce“ obyčejným Ukrajincům?

Pět let od Euromajdanu: Jak prospěla Západem podporovaná „barevná revoluce“ obyčejným Ukrajincům?

Je to už pět let od počátku ukrajinského „protestního“ hnutí „Euromajdan“, přičemž protivládní protestující požadovali ukončení korupce a užší vztahy s Evropskou unií. Ale kam se vypařil tento sen?              

Večer 21. listopadu 2013 se prozápadní protestující začali hromadit na Majdanském náměstí v Kyjevě, nesouc transparenty a mávajíc vlajkami EU. Čtyři hodiny předtím, prezident Viktor Janukovyč zrušil přípravu na podpis evropské dohody o přidružení, která znamenala možný krok na cestě ke vstupu do EU – což byl krok, před kterým Rusko varovalo s tím, že to bude obchodní sebevraždou pro postsovětský stát. Západ byl naopak odhodlán ukrást Ukrajinu, jenž létala na orbitu Ruska a přilákat jí k sobě.

Ukrajina stála na ekonomické křižovatce. Země byla rozdělena do dvou směrů a byla požádána, aby si vybrala mezi užším sladěním s EU nebo Ruskem. Když si Janukovyč  vybral Rusko tím, že odmítl dohodu podepsat, vyvolalo to pobouření v rámci EU a protestního hnutí, které bylo rychle ukradeno a zneužito k zorganizování převratu – zkrátka, aby se přivedla v moci prozápadní vláda.Taková intervence, manipulace a vykořisťování vnitřních politických a společenských rozdělení Ukrajiny nebyly bez důsledků. Více než 10 000 lidí zemřelo během povstání ve východních oblastech, které začaly, když se etnické ruské obyvatelstvo začalo obávat, že bude spolknuto do proti-ruského neonacistického státu podporovaného západními mocnostmi. Západ však na Ukrajině ignoroval nebezpečné známky narůstajícího neonacismu, a vyjednával o tom, že všechno na světě je lepší, než vítězství Ruska v této geopolitické šachové partii.

Po pěti letech, co se stalo se snem demonstrantů, zbavit se na Ukrajině korupce a vybudovat rovnou, transparentní a funkční demokracii? Smutná odpověď je, že revoluce na Ukrajině byla katastrofou, která zanechala zemi na pokraji toho, co by se dalo nazvat selhaným státem.

Protikorupční revoluce?

Korupce je na Ukrajině nadále nekontrolovatelná. Nedávné hodnocení Mezinárodního měnového fondu naznačuje, že korupce spotřebuje asi dvě procenta ročního růstu HDP v zemi.

Mezinárodní měnový fond a Světová banka také kritizovaly ukrajinskou vládu za „omezené výsledky“, které byly zaznamenány v boji proti korupci, aniž by byli odsouzeni vysoce postavení úředníci – což je něco, co údajně drží investory v povzdálí od této země.

Ředitelka Světové banky pro Bělorusko, Moldavsko a Ukrajinu, Satu Kahkonenová uvedla, že „problémy týkající se vlády“ donutily investory, aby se zemi vyhnuli. „V podstatě je to korupce na vysoké úrovni a vláda jednoho člověka namísto právního státu,“ což na Ukrajině převládá, uvedla. „Dostáváme spoustu dotazů od různých investorů, přijedou a hovoří s námi, a my vidíme na Ukrajině příležitosti, ale často posloucháme o obavách z řízení vlády.“

Vyšší životní úroveň?

Ukrajina se také formuje jako nejchudší země v Evropě, jejíž HDP na obyvatele činí pouze 2 960 eur – což je značně méně než třeba v Estonsku ve výši 22 420 eur a HDP na obyvatele ve výši 26 590 eur na Slovinsku.

Ve skutečnosti, podle nedávné zprávy Credit Suisse patří Ukrajinci mezi nejchudší obyvatele světa, přičemž čisté bohatství občanů země zaostává za Bangladéšem a Kamerunem. Další nedávná studie Rozvojového programu OSN zjistila, že navzdory pokračujícímu hospodářskému růstu žije 60 procent Ukrajinců pod hranicí chudoby.

Menší nerovnost v příjmech?

Mezitím, 100 nejbohatších ukrajinských občanů si po letech po Euromajdanu ve svém bohatství velice přilepšili. Nedávná zpráva časopisu Novoe Vremya ukázala, že bohatství nejbohatších lidí v zemi roste 12krát rychleji, než je celkové HDP Ukrajiny. Prozápadní prezident Petro Porošenko je šestý nejbohatší muž v zemi a zvýšil své bohatství o 10 procent na zhruba 1,1 miliardy dolarů, zatímco průměrní Ukrajinci se dočkali jen nepatrného nebo spíše žádného zlepšení své životní úrovně nebo čistého bohatství.

Politické reformy?

Přestože Evropská banka pro obnovu a rozvoj v nedávné zprávě přivítala některé nedávné reformy ve vzdělávání, důchodech a zdravotní péči, přetrvává nedostatek „smysluplného pokroku“ v reformě správy věci veřejných a „neefektivní soudní systém pokračuje v bránění výkonu spravedlnosti.“

Evropské hodnoty?

Ukrajinská vláda  – a západní mocnosti a média – také nevěnovaly dostatečnou pozornost znepokojivému růstu neonacistického sentimentu na Ukrajině. Když v říjnu roku 2017 byla Ukrajina svědkem masivního neonacistického pochodu, západní média to ignorovala. Ukrajinská vláda ve skutečnosti skoro pobízela k tomuto druhu sentimentu tím, že je velebila a dávala jako „inspiraci“ bojovníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), kterou uctívají účastníci nacistických pochodů.

Takže tak, Ukrajino, ubohá Ukrajino……

 

(Foto: REUTERS / Vasily Fedosenko)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*