Pesticidy, plynové útoky a lobotomie: Absurdity Nobelova výboru

Pesticidy, plynové útoky a lobotomie: Absurdity Nobelova výboru

Je již známou skutečností, že Nobelova cena nemůže být odvolána, což je důvod, proč porota musí udělat důkladnou práci při vybírání svých laureátů. Nicméně, v minulosti byla provedena řada historických chyb, které značně podkopaly reputaci Nobelovy ceny.

Nobelův výbor má v pátek předložit letošního vítěze Nobelovy ceny za mír, který má být vybrán mezi 376 kandidáty. V této souvislosti, norský deník Aftenposten přinesl seznam pěti pravděpodobně největších chyb Nobelova výboru, který ve zpětném pohledu značně poškodil reputaci Nobelovy ceny.

Nejvýraznějším příkladem takových pochybných rozhodnutí uvedených deníkem Aftenposten, je případ, kdy získal Nobelovu cenu za mír americký prezident Barack Obama v roce 2009. Prestiž tohoto ocenění byla následně zpochybňována. Jeho bojovná demokratická administrativa, která vedla více válek, než jeho republikánský předchůdce George Bush nedokázala dostát Obamovy mírumilovné rétoriky. Nicméně, byly i jiné historické chyby v minulosti.

Chemická válka

Německý chemik Fritz Haber obdržel Nobelovu cenu za chemii v roce 1918 za objev, jak vyrábět amoniakální dusík a vodíkové plyny. Tato metoda byla použita k výrobě hnojiv, což vedlo k velkým krokům v oblasti zemědělství po celém světě.

Nicméně, Nobelův výbor nevzal v potaz roli Habera v chemických zbraních během první světové války. Haber byl nadšen německým vojenských tažením a hrál významnou roli při prvním chemickém útoku, ke kterému došlo  v Ypres v Belgii v roce 1915. Při útoku bylo zasaženo celkem 10.000 spojeneckých vojáků. Polovina z nich zemřela, zatímco zbytek utrpěl dočasným oslepnutím.

Falešná rakovina

Dánský lékař a profesor patologie Johannes Fibiger obdržel Nobelovu cenu za medicínu v roce 1926 za objev, že škrkavka způsobuje rakovinu u krys. Podle Fibigerova výzkumu, u hlodavců se vyvine rakovina požitím larev červů při jedení švábů.

Později bylo zjištěno, že rakovina u potkanů byla způsobena nedostatkem vitamínu A, přičemž jejich požívání larev se ukázalo jako bezvýznamné.

Nebezpečné pesticidy

Švýcarský chemik Paul Müller získal 1948 Nobelovu cenu za lékařství za to, že objevil nové užití pro DDT pesticidy. DDT bylo prohlašováno jako vysoce efektivní v zabíjení much, komárů, brouků a ostatního hmyzu, který by mohl být potenciálně škodlivý pro porosty a přenosy nemocí, jako je malárie a tyfu na člověka. Tvrdilo se, že použití tohoto DDT zachrání stovky tisíc životů a povede k vymýcení malárie v jižní Evropě.

Nicméně, ekologové v roce 1960 zjistili, že DDT otrávilo přírodu a životní prostředí. Později byl formován celosvětový zákaz zemědělského využití v rámci Stockholmské úmluvy o perzistentních organických znečišťujících látkách.

Lobotomie

Portugalský lékař António Egas Moniz získal v roce 1949 Nobelovu cenu za medicínu za rozvoj lobotomie jako chirurgické léčby duševních poruch.

Lobotomie byla široce praktikována v psychiatrické léčbě v roce 1940 s desítkami tisíc operací ročně. Po zavedení antipsychotik v polovině roku 1950 bylo od lobotomie rychle a úplně upuštěno.

Tato do značné míry kontroverzní metoda, která zahrnuje odřezání nebo vyškrábání většiny spojů do a od prefrontální kůry v čelních lalocích mozku, se ukázala, že má vážné vedlejší účinky u pacientů, kteří trpí závažným poraněním mozku. V současné době se lobotomie praktikuje velmi zřídka.

Ignorování zásluh

Indický politik a filozof Mahatma Gandhí je považován za jednoho z předních světových zastánců nenásilí, nápadu, který si vzal jako vodítko od ruského spisovatele Lva Tolstého. Přesto, že byl nominován na Nobelovu cenu za mír pětkrát, Gándhí nikdy nevyhrál.

Nobelův výbor, který nemá ve zvyku uznávat své chyby, později připustil, že neudělení ceny Gándhímu bylo jasné opomenutí. V roce 1989, kdy získal cenu Dalajláma, předseda norského Nobelova výboru Egil Aarvik uvedl, že by tato cena měla být vnímána jako pocta Mahatma Gandhímu.

V roce 1895, Alfred Nobel podepsal jeho poslední vůli a dal největší část svého bohatství na řadu cen ve fyzice, chemii, fyziologii, medicíně, literatuře a za mír, což se později stalo známo jako Nobelové ceny.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*