Pentagon konečně přiznal, že se účastnil „více pozemních operací“ v Jemenu

Pentagon konečně přiznal, že se účastnil „více pozemních operací“ v Jemenu

Pod názvem „tajná válka“, činnost Washingtonu v Jemenu zůstává pochybná od té doby, co v březnu roku 2015 válka začala. Na papíře mají USA v Jemenu malý počet speciálních sil, které pomáhají Emirátům a Saúdy podporovaným vojskům proti jemenskému odporu. Spojené státy také provádějí údajné operace proti Al-Kájdě v Jemenu (AQAP), které v letošním roce zahrnovaly 120 náletů. Cíle těchto náletů však nejsou jisté.

Do Jemenu vstupují další jednotky. Jaká je jejich role?   

V srpnu Pentagon oznámil, že nespecifikovaný počet dalších amerických vojáků vstoupil do Jemenu kvůli pozemní operaci proti AQAP. Emirátské síly pozdravily americké jednotky na letišti v jemenské provincii Shabwah, aby vyhnaly AQAP z místních ropných polí.

Nejsou známé žádné detaily o této operaci, která byla spuštěna podezřele rychle. Rychlý úspěch vedl mnohé k domněnce, že Spojené arabské emiráty a USA přímo koordinovaly s AQAP, aby opustily ropná pole a pokročily k útoku na vojska Ansarullah (Hútiú).

V té době Pentagon nevyloučil vyslání ještě více amerických vojsk do válkou roztrhané země.

Je obecně známo, že speciální síly pomáhají Saúdy podporovaným jednotkám na frontách proti jednotkám Hútiů.V květnu jemenská média informovala, že asi 30 amerických vojáků a vojáků Perského zálivu bylo zabito nebo zraněno kmenovými bojovníky v provincii Marib. Západní média na druhé straně se přikláněla ke svému příběhu, že bojovníci, kteří napadli americké jednotky byli bojovníci AQAP.

Agentura Reuters začala svůj příběh tím, že uvedla: „Sedm militantů bylo zabito během razie ke sběru zpravodajských informací amerických speciálních jednotek proti Al-Kájdě v Jemenu. „Nicméně, článek později uvádí: „Ony (místní zdroje v Marib) uvedly, že pět členů jejich Moradského klanu, hlavního kmene v Maribu, při operaci zemřelo a šest dalších bylo zraněno s tím, že všichni byli civilisté.“

Americké nálety se také v minulosti zaměřily na pozice Ansarullah (Hútiú). V říjnu jemenské síly ve městě Sana sestřelily průzkumný dron Reaper provádějící průzkum.

Po smrti jemenského prezidenta Aliho Abdulláha Saleha se americká a saúdská koalice pokoušely povzbudit nespokojené herce, aby posílily svou alianci proti rebelům Hútiú. Nedávno Spojené arabské emiráty daly stranou své rozdíly s jemenským asociačním sborem Muslimského bratrstva, Al Islah. Al Islah má značnou podporu Rijádu, ale historicky je ve sporu se Spojenými arabskými emiráty.

Není jasné, zda byly americké síly aktivně zapojeny do operací podél západního pobřeží Jemenu proti Hútiům. Nicméně, zůstává pravděpodobné, že americká vojska jsou mnohem více zapojena do této války, než Washington a západní tisk veřejnosti tvrdí.

Podpora USA pro smrtelnou saúdskou koalici a údajná hrozba ISIS             

Ve stejném prohlášení, které přiznalo nasazení pozemních sil v Jemenu, Pentagon také uvedl, že počet bojovníků ISIS v zemi se zdvojnásobil.

Mezitím co svět a americký Kongres jsou stále více vyčerpaní podporou USA pro Saúdskou Arábií, Washington musí nalézt další způsob k zajištění své kontroly.

H.Con. rezoluce 81 – pokud by byla schválena – by v podstatě ukončila americkou vojenskou podporu Saúdské Arábie. To by však nezastavilo přítomnost USA v Jemenu proti „teroristickým“ skupinám, jako je ISIS nebo AQAP.

Saúdy vedená a Amerikou podporovaná válka proti Jemenu zabila při leteckých útocích a vojenských operacích více než 13 000 lidí. Tyto ničivé operace se obvykle zaměřují na domovy, pohřby, svatby, školy, nemocnice, kanceláře, továrny, automobily, trhy a na mnoho dalších cílů.

Další desítky tisíc lidí zemřelo v důsledku probíhajícího obléhání a blokády, která omezuje dovoz, vývoz a leteckou a mořskou dopravu. Blokáda vyvolala bezprecedentní vypuknutí cholery a zdá se, že je součástí saúdského plánu, jak dotlačit Jemen, aby se neodvážil nadále vzdorovat.

Spojené státy poskytují Saúdské Arábii zbraně, doplňování paliva a další vojenské vybavení. Americké jednotky školí a pomáhají jednotkám Saúdské Arábie a Spojeným arabským emirátům na zemi a v kontrolních centrech poskytujících zpravodajskou podporu.

 

(Geopoliticsalert/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Khaled Abdullah / Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Pentagon konečně přiznal, že se účastnil „více pozemních operací“ v Jemenu

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*