Pentagon: ISIS je „poražen“, ale USA přesto v Sýrii zůstanou

Pentagon: ISIS je „poražen“, ale USA přesto v Sýrii zůstanou

Americké vojenské záměry v Sýrii nikdy nebyly dokonale transparentní a jsou stále více, jelikož úředníci Pentagonu hlasitě prohlašují Islámský stát v zemi za „poražený“, ale trvají na tom, že hodlají v Sýrii zůstat.   

Jedná se o potenciálně závažný právní problém, protože Sýrie prostě nikdy neschválila americkou invazi. Úředníci USA vždy předkládali povolení jako rezoluci OSN, která podporuje boj proti ISIS, ale to by již v tomto případě neplatilo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navíc poukázal na to, že americký ministr zahraničí Tillerson ho opakovaně ujistil, že „jediným“ cílem USA v Sýrii je bojovat proti ISIS. To se přidává k ruským obavám o tom, co USA ve skutečnosti hodlají v Sýrii dělat dál.

Ministr obrany James Mattis se snaží tuto skutečnost prezentovat tak, že USA musí zabránit vniku „ISIS 2“. Zatímco je toto stejná záminka pro přetrvání v Iráku, existuje velký rozdíl mezi trvalým nasazením v Iráku, které podporuje proamerická irácká vláda, snahy zůstat navždy v Sýrii však syrská vláda odsuzuje.

 

(Antiwar.com/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*