Pentagon bude poprvé školit syrské bojovníky

Pentagon bude poprvé školit syrské bojovníky

Bílý dům a Pentagon zahájily, soudě podle všeho, realizaci prvních etap plánu pozemní operace v Sýrii a Iráku proti radikální frontě Islámský stát.

Poněvadž Obama dříve slíbil, že nevyšle do Iráku americké vojáky, zúčastnit se této operace mají výhradně bojovníci „umírněné“ syrské opozice a rovněž irácké sunitské skupiny a kmenové oddíly.

Podle zpráv v americkém tisku, do tohoto regionu již míří hlavní washingtonský emisar pro koordinaci boje s Islámským státem generál námořní pěchoty ve výslužbě John Allen.

Současně Pentagon oznámil, že hodlá vycvičit „důvěryhodné“ syrské povstalce pro boj s IS. A poněvadž výcvik vojáků bez zbraní je nesmyslná věc, pak budou zahájeny nové dodávky zbraní syrské opozici.

Poprvé se tomuto výcviku věnují právě instruktoři Pentagonu. Předtím to měla na práci jen CIA. Ta ostatně hodlá také pokračovat ve svých programech „školení“ syrských bojovníků, prostě ode dneška budou tyto struktury pracovat současně.

Koncem září podepsal prezident Obama novelu zákona o vyčlenění 500 milionů dolarů na výcvik a vyzbrojení „umírněné“ syrské opozice. V rámci tohoto projektu má být ročně vycvičeno přes 5 tisíc vojáků. Pentagon neprozradil, kde budou cvičné tábory rozmístěny. Ale s ohledem na to, že dříve je měl v Jordánsku, dá se předpokládat, že zavedená logistika umožní zřídit tam nové „školy“ Pentagonu. Mluví se rovněž o Saúdské Arábii, Kataru nebo Jemenu.

Vítězství nad Islámským státem se dá dosáhnout pouze koordinací úsilí celého světového společenství a nikoli pochybnými operacemi pod záštitou USA, míní orientalistka Irina Fjodorová:


– USA také měly účast v založení Islámského státu, který bojoval proti prezidentu Bašáru Asadovi v Sýrii. Senátor John McCain (bývalý uchazeč o post prezidenta USA) měl schůzku s nynějším vůdcem IS již v roce 2013 na území Sýrie. Hillary Clintonová se jako ministryně zahraničí také setkala s některými vedoucími činiteli této fronty v Turecku. Politika dvojí míry nevede k ničemu dobrému. Stejně jako politika „řízeného chaosu“, který již není dnes bohužel řízený.

Bývalý šéf Pentagonu Leon Panetta v interview pro list USA Today řekl, že celá politika Obamy v Iráku a Sýrii je jedna chyba za druhou. Má za to, že válka s Islámským státem potrvá kvůli tomu ještě takových 30 let. Panetta podrobil kritice veškerá rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy, která přijal za poslední tři roky.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*