Peking: Prodej amerických válečných lodí Tchaj-wanu porušuje čínsko-americké dohody.

Peking: Prodej amerických válečných lodí Tchaj-wanu porušuje čínsko-americké dohody.

Čínské ministerstvo zahraničí kritizuje Spojené státy za prodej čtyř válečných lidí Fregata Tchaj-wanu. Podle Pekingu, tento krok porušuje dohody mezi Čínou a USA a „brutálně zasahuje do čínských vnitřních záležitostí.“

Prodej čtyř válečných lodí Fregata Spojenými státy Tchaj-wanu je v rozporu s dohodou podepsanou Čínou a Spojenými státy, uvedlo v pátek čínské ministerstvo zahraničí.

fregata

Čínská strana je rozhodně proti prodeji zbraní ze strany USA Tchaj-wanu. Toto stanovisko je stálé, jasné a konzistentní. Tento akt ze strany USA představuje vážné porušení společného komuniké podepsaného mezi Čínou a Spojenými státy,“ uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Qin Gang.


Tři společné komuniké podepsané mezi Čínou a Spojenými státy v roce 1972, 1979 a 1982, představují vzájemné prohlášení zaměřené na zlepšení vztahů mezi USA a Čínou. Podle 1982 komuniké, citoval Qin, se Spojené státy zavázaly postupně omezit prodej zbraní do Tchaj-wanu.

Mluvčí také uvedl, že prodej válečných lodí „brutálně zasahuje do čínských vnitřních záležitostí a podkopává čínskou svrchovanost a bezpečnostní zájmy.“ Mluvčí také poznamenal že „formální stížnost“ již byla vznesena a to jak ve Washingtonu, tak i Pekingu.

Ve svých připomínkách Qin vyzval Spojené státy, aby přestaly prodávat zbraně Tchaj-wanu a místo toho přispívali k prohlubování vztahů mezi USA a Čínou.

Prodej válečných lodí Tchaj-wanu podepsal ve čtvrtek americký prezident Barack Obama.

 

zdroj : http://sputniknews.com

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články