„Patří lidem, ne bankéřům“: Itálie se snaží zabavit zlato z Centrální banky

„Patří lidem, ne bankéřům“: Itálie se snaží zabavit zlato z Centrální banky

Asi před dvěma týdny, poněkud z nebe, vydal prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zvláštní prohlášení potvrzující, že Evropská centrální banka musí schválit jakoukoli operaci v devizových rezervách zemí eurozóny, včetně zlata a velkých devizových holdingů.

„ECB schvaluje jak operace s devizovými rezervami, které zůstávají u národních centrálních bank, tak transakce členských států s jejich devizovými provozními zůstatky nad určitou prahovou hodnotou,“ uvedl.

„Účelem této kompetence je zajistit soulad se směnnými kurzy a měnovou politikou Evropské unie.“Draghi toho prohlášení konkrétně směřoval k dvěma italským poslancům Evropského parlamentu.

V té době se to nezdálo pozoruhodné z žádného jiného důvodu, než z jeho načasování, ale teď to začíná dávat větší smysl, jak uvádí deník Wall Street Journal, že „vládnoucí populisté v Itálii v tomto týdnu začali tlačit dopředu snahy o kontrolu Centrální banky a svých zlatých rezerv.“

Stěžujíc si na to, že stovky tisíc malých individuálních investorů přišly o miliardy dolarů poté, co několik italských bank v posledních letech selhalo, hnutí Pěti hvězd a Liga vykreslují Centrální banku jako symbol technokratické slity oddělené od potřeb obyčejných Italů.

„Potřebujeme změnu kurzu v Bank of Italy, pokud přemýšlíme o tom, co se stalo v posledních letech,“ řekl místopředseda vlády a vůdce Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio.

Hnutí pěti hvězd a Liga opakovaně útočí na Bank of Italy za to, že nepředchází bankovním krizím a obvinily ji ze ztrát, které utrpěly rodinní střadatelé jenž nakoupili akcie a dluhopisy bank.

„Jestli tady máte běžné účty v červeném, je to proto, že lidé, kteří měli tyto věci kontrolovat, tak neučinili,“ řekl lídr Ligy Matteo Salvini skupině bývalých investorů v Banca Popolare di Vicenza, která byla v roce 2017 zlikvidována.

A proto také italští zákonodárci z Hnutí pěti hvězd požádali Parlament, aby schválil dva návrhy zákonů:

Jeden zákon by nařizoval majitelům centrálních bank, většinou soukromým bankám, aby prodaly své akcie do italské státní pokladny za cenu z třicátých let.

Další zákon by deklaroval, že italští občané jsou majitelé italské zlaté rezervy v objemu 2451,8 tun zlata v hodnotě přibližně 102 miliard dolarů.

Jak poznamenává Wall Street Journal, takový krok by teoreticky mohl rozšířit prostor pro prodej zlata a snížit rezervy banky, které pomáhají podpořit finanční systém.

„Zlato patří Italům, ne bankéřům,“ řekla Giorgia Meloniová, vůdkyně strany Bratři Itálie, krajně pravicové opoziční strany, která podporuje oba zákony. „Jsme připraveni bojovat všude v Itálii a v případě potřeby přivést Italy do ulic.“

Establishment to však vidí jinak a varuje, že jejich kroky jsou pokusem podkopat nezávislost Bank of Italy a utratit národní zlaté rezervy na populistické kroky.

„Zlato je součástí aktiv Bank of Italy a nemůže být použito pro financování ministerstva financí,“ řekl guvernér Bank of Italy Ignazio Visco.

„Vypadá to jako revoluční vyvlastnění,“ řekl Gianluca Garbi, generální ředitel Banca Sistema SpA.

Ale jak The Wall Street Journal uzavírá, Hnutí pěti hvězd a Liga podporují veřejné vlastnictví zlatých rezerv a díky podpoře stran, které tvoří 60% zákonodárců, návrh zákona má dostatečnou podporu, aby mohl projít. Zákonodárci Hnutí pěti hvězd také podporují znárodnění Centrální banky, zatímco Liga se ještě nerozhodla.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*