Paralelní infrastruktury

Paralelní infrastruktury

 

„Když člověk zdesateronásobí své peníze, v žaludku se mu může začít uvolňovat jistý druh chemikálie. Je vysoce návyková a říká se jí chamtivost.“

(Willam Browder, americký finančník o investování ve východní Evropě po pádu berlínské zdi).

 Vznik paralelní privatizované infrastruktury jako plně rozvinutý stát ve státě

je života schopný a mocný, tak jako je stát chatrný a nemohoucí.

Soukromé společnosti, o nichž se zmíním, byly vybudovány za peníze z veřejných zdrojů, kdy stát ztratil schopnost plnit své základní funkce a neobešel se bez služeb soukromých firem (neprůhledná poradenství, analýzy, dodavatelé všeho druhu) a občané, kteří je platí nemají žádné informace o jejich činnosti.

S vyhlídkou na probíhající a nadcházející pohromy ekologické, přírodní, uprchlické, teroristické a možná i válečné je podivné, že úloha soukromých společností zastupujících stát nebyla nikdy veřejně diskutována.

korporace

Média, jež popisují svět jako hrozivé místo plné nebezpečí a katastrof s jediným cílem;čím více bude žít veřejnost ve strachu z terorismu, chudoby, válečných konfliktů, tím více poroste sledovanost a zároveň zisky korporací, které se podílejí na vyhledávání informací.

Jestliže v 90. letech minulého století byl klíčem k ziskům sen o planetě bez hranic (ziskové planetě) a kosmopolitní bláboly politiků a aktivistů všeho druhu, tak v novém tisíciletí hraje prim noční můra o opevňování jednotlivých států a dokonce celých kontinentů (Austrálie) před náporem anonymních přistěhovalců, džihádistů, teroristů. Nedávno vítaných, a zase nevítaných, jak se to vezme – protože turbulentní kapitalismus miluje katastrofy, kdy se parádně rozjedou kšefty se zbraněmi, ropou atd.včetně vzniku společností specializovaných na rekonstrukce válkou rozvrácených států, pevně přisátých ke státnímu měšci. Další kolega v nouzi zvaný MMF přispěchá dobrácky s nesplatitelnou půjčkou a tím je dotyčný stát vystaven vydírání korporátním kapitalismem – překotné nevýhodné privatizaci, divokému trhu s nemovitostmi, pozemky a národním bohatstvím.

Zrovna tak se MMF vrhnul jako dravec na postkomunistické země a rychle došlo k radikální privatizaci (i bez válečných konfliktů). Nová politika představovaná ulhanými zmetky v ubohé parodii na parlamentní demokracii, exploze ambicí dlouho skrývaných v šedé zóně, měla jasno: nediskutovat s davem, volné trhy, volní lidé. I u nás došlo k takto drastickému přechodu jednoho modelu na druhý, bez ohledu na morálně

rozvrácenou společnost.

 

Moderní válka je žoldácké podnikání. Čím déle trvá, tím více se privatizuje

Pro informaci uvádím namátkou soukromé společnosti, které pověřeny a placeny americkou administrativou, vydělaly miliardy dolarů na blízkovýchodních válečných konfliktech USA a nadále působí i v současných vojenských misích.

Halliburton (US) – zajišťování bezpečnosti VIP osob, ostraha věznic, vojenských základen, doprovod dodavatelů, zajišťování pohonných hmot, převzetí tradičních armádních úkolů jako je údržba vojenského parku a technologií. Rok po americké invazi do Iráku dokonce velela americké pěchotě při bitvě s Mahdího armádou.

Jeho 20-ti miliardový dolarový výdělek na iráckých zakázkách je 4 krát větší než je rozpočet OSN na mírové mise (info agentura Associated Press).

Blackwater (US) – nábor placených žoldáků, jejichž počet při invazi do Iráku a Afganistánu šlapal těžce na paty regulérní americké armádě, o počtech mužů na misích ochotné koalice nemluvě. Výroba těchto armádních brigádníků byla kryta Federální vládou mlhavými smlouvami, s možností zaujmout jakékoliv místo bez výcviku a prověrek.

Společně s Cubic Deefense Applications vedla výcvikové středisko s ostrým cvičením boje v naaranžovaných vesnicích.

CACI International a.s. (US) – informatika, tlumočení, schopná dodat vyšetřovatele (např. v Iráku jich byl nedostatek), kteří se nevyškoleni proslavily brutalitou a trestuhodnými přehmaty při zatýkání a výsleších.

Serco a divize zbrojního gigantu L3 Communication (US) –

náborová střediska vojáků za provizi.

Bechtel – dodávky vody a elektrickách systémů, rekonstrukční práce po destrukci státu.

Health Net (US) – zajišťující provoz ve vojenských nemocnicích a postraumatickou léčbu navrátilců.

O nadnárodních společnostech dychtivých zajistit v rozvrácených zemích veletržní konzum pro všechny ani nemluvě.

 

Vládci Bílého domu, opravdu jste si mysleli, že vás v Kábulu nebo Bagdádu budou vítat jako my před sedmdesáti lety v Evropě?

Americký pokrytecký pokus učinit Irák a Afghánistán novými blízkovýchodními „tygry“ je nejkřiklavější pokus o loupež přírodního bohatství ve chvíli rozkladu státu a je tím nejhanebnějším projevem anti Marshallova plánu, který výslovně zakazoval drancování a následné investice vítěznch mocností do obnovy válkou zničených zemí.

Současný přistěhovalecký exodus je jen důsledkem korporátní chamtivosti a nezbývá než kondolovat Evropě ke vzniku první filiálky muslimské říše v Německu v roce 2015.

Alles gute!

 

 

Tamara Dřevikovská

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*