Papež František: Práva migrantů mají přednost před národní bezpečností

Papež František: Práva migrantů mají přednost před národní bezpečností

Papež František vyzval politické vůdce, aby obhajovali „práva“ migrantů s tím, že jejich bezpečnost by měla mít přednost před problémy národní bezpečnosti.

Papež František dodal, že migranti by neměli být vystavováni kolektivním deportacím.Tisková agentura Reuters napsala: Jeho výzva k politikům, obsažena v obsáhlém stanovisku o migrantech a uprchlících, je zjevně v rozporu s restriktivní politikou několika vlád, které řeší rostoucí populární proti-imigrační sentiment.

„Solidarita musí být konkrétně vyjádřena ve všech fázích zkušeností migrantů – od odchodu, přes pouť, po příchod a návrat,“ řekl papež ve zprávě před Světovým dnem migrantů a uprchlíků římsko-katolické církve.

Vyzývajíc po „širší možnosti pro migranty a uprchlíky vstoupit do cílových zemí bezpečně a legálně,“ papež uvedl, že lidská práva a důstojnost všech migrantů musí být respektována bez ohledu na jejich právní status.

„Zásady ústředního významu lidské osoby…nás nutí, abychom vždy upřednostňovali osobní bezpečnost nad národní bezpečností,“ uvedl papež.

Zdá se, že se papež odkazuje na obavy vyjádřené v mnoha evropských zemích, že příliv uprchlíků by mohl v hostitelských zemích způsobit bezpečnostní problémy. Papež František uvedl, že je nezbytné „zajistit, aby byli agenti odpovědní za kontrolu hranic řádně vyškoleni.“

Papež František uvedl, že migranti by měli být považováni za „skutečný zdroj pro komunity, které je přivítají“ a měli by mít volný pohyb, přístup ke komunikačním prostředkům, přístup ke spravedlnosti a každodenní práva, jako je otevření bankovního účtu.

Papež František z Argentiny, který učinil obhajobu migrantů hlavním pilířem svého papežství, kritizoval proti-imigrační postoje národních vůdců, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa. Papež František v loňském roce také odsoudil záměr Trumpa postavit zeď na mexické hranici.

Děti migrantů si zaslouží zvláštní ochranu, řekl papež. Musí být „ušetřeni od jakékoli formy zadržování v souvislosti s migračním statusem,“ musí mít zaručený přístup k základnímu a střednímu vzdělání a mají právo zůstat.

 

(Papež František Foto: ilGiornale)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Papež František: Práva migrantů mají přednost před národní bezpečností

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*