Papež František: Lidstvo musí „přehodnotit“ roli národních států v globalizovaném světě

Papež František: Lidstvo musí „přehodnotit“ roli národních států v globalizovaném světě

Papež František: „Vzhledem k tomu, že globalizace hluboce změnila předchozí mezinárodní řád, lidstvo musí přehodnotit roli národního státu v tomto novém světovém řádu.     

„Stát nemůže být chápán jako jediný a výhradní strážce společného dobra,“ řekl papež František účastníkům semináře pořádaného Papežskou akademií sociálních věd, „která neumožňuje zprostředkovatelským subjektům občanské společnosti svobodně vyjádřit svůj plný potenciál.“

„Bylo by to porušení zásady druhořadosti, která spolu se solidaritou představuje základní kámen společenské doktríny církve,“ uvedl.

„Výzvou,“ dodal papež, „je, jak přizpůsobit individuální práva společnému dobru.“

„Myslím si, že postoj občanské společnosti je „vytáhnout“ stát vpřed, aby přehodnotil svůj důvod a způsob práce,“ uvedl.

Vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin v únoru uvedl, že svatá stolice je znepokojena nad rostoucími populistickými a nacionalistickými hnutími v Evropě i ve Spojených státech a dodal, že mnozí z nich „ vzešli ze strachu, což není dobrý poradce“.

Kardinál také připomněl komentáře papeže Františka, který tvrdí, že „existuje riziko, že se historie zopakuje.“Papež František v březnu oslovil více než 20 evropských vůdců a označil solidaritu za „nejúčinnější protilátkou proti moderním formám populismu,“ zatímco odsoudil nacionalismus jako nový kmen sobectví.

Ve svém projevu papež obhajoval silnější a konsolidovanou Evropu proti rostoucímu přílivu populistických hnutí.

„Je třeba začít znovu přemýšlet jako Evropané,“ řekl papež, „aby se předešlo opakovaným nebezpečím zuřivé uniformity nebo triumfu zvláštností.“

Během své řeči papež podtrhl to, co nazval dvěma „specifickými příčinami“ vyloučení a marginalizace dnešního světa a to nerovnosti a vykořisťování na jedné straně a nedůstojné práce na straně druhé.

První je „zvýšení endemických a systémových nerovností a využívání planety, které je větší než nárůst příjmů a bohatství.“

„Nerovnost a vykořisťování nejsou nevyhnutelné ani historické konstanty. Nejsou nevyhnutelné, protože závisí nejen na individuálním chování, ale také na ekonomických pravidlech, které se společnost rozhodne přijmout.“

„Podle toho, jak jsou koncipované různé sektory společnosti, máte různé výsledky, pokud jde o to, jak jsou příjmy a bohatství rozděleny mezi ty, kteří je pomohli vyrobit.“

„Pokud zisk zvítězí jako cíl, demokracie se obvykle stává plutokracií, ve které roste nerovnost a vykořisťování planety. Opakuji: není to nutnost,“ řekl papež.

Pokud jde o druhou, „práce nehodná lidské osobě,“ papež řekl, že svět musí jít nad rámec pouhých mezd pro dělníky, aby přepracoval výrobní proces člověka a jeho způsob života.

Vytvoření nových druhů práce, které jsou v souladu s důstojností člověka, pokračoval: „Vyžadují otevřené a podnikavé osoby, bratrské vztahy a výzkum a investice do vývoje čisté energie k řešení problémů způsobených změnou klimatu“.

„Musíme se oddělit od veřejných a soukromých lobby, které hájí zájmy svých sektorů, a také překonat formy duchovní lenosti,“ dodal.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Papež František: Lidstvo musí „přehodnotit“ roli národních států v globalizovaném světě

  • Jan Pavel II – takto Karol Wojtyla, přispěl k pádu komunismu – to byl asi tak jediný pžínos katolické církve.
    Tenhle spřízněnec kulturní vraždy, resp sebevraždy Evropy zaslouží skončit v pekle nebo být poctěn návštěvou několika milých obohacovačů.
    Smrad

  • Kazatel zla, který slouží Novému světovému řádu. Proč byl zvolen papežem ?
    Protože dnes jsou všechny volby cinknuté nebo naplánované a on byl určen a dosazen těmi, kterým slouží. Papež neslouží dobru. Jak ho ještě normální křesťané mohou zbožňovat ? Asi uctívají autority a tituly a nekoukají co z něj padá. Poznáte je po ovoci .

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*