Papež František: Dveře pro migranty „musí být otevřené, ne zavřené“

Papež František: Dveře pro migranty „musí být otevřené, ne zavřené“

Papež František prohlásil, že je „křesťanskou povinností“ vítat migranty a trvá na tom, aby jim byly dveře spíše otevřené, než zavřené.    

V rozsáhlém rozhovoru, který zveřejnil italský deník La Stampa, papež odpověděl na několik otázek o přistěhovalectví a zopakoval své přesvědčení, že křesťané musí být na straně otevřených dveří.„Měla by být dodržována kritéria,“ řekl papež, mezi nimiž je první, „přijmout, což je také křesťanská a evangelická povinnost. Dveře musí být otevřené, ne uzavřené. “

Mnozí v Itálii pochopili papežova slova, která se alespoň částečně týkají politiky ministra vnitra Mattea Salviniho, který se ucházel o úřad v kampani s přísliby omezujícími nelegální masovou migraci. I když rozhodnutí pana Salviniho o uzavření přístavů migrantům značně snížilo úmrtí migrantů na moři, Salvini čelí tvrdé kritice ze strany italské katolické hierarchie.

„Druhé: doprovázet,“ pokračoval papež. „Třetí: propagovat. Čtvrté: integrovat. Zároveň musí vlády přemýšlet a jednat uvážlivě, což je ctnost vlád. Jsou pověřené osoby ve vedení, aby přemýšlely o tom, kolik migrantů mohou přijmout“.

Na otázku, co by se mělo dělat v případě, že počet migrantů přesáhne schopnost země je přijmout, papež vyzval k dialogu a „kreativitě“.

„Situaci lze vyřešit dialogem s ostatními zeměmi. Některé státy potřebují lidi, například pro zemědělství. Viděl jsem to nedávno v situaci nouze, něco takového se stalo: to mi dává naději. “

Společně s tím papež navrhl, že je zde také potřebná „kreativita“.

„Například mi bylo řečeno, že v evropské zemi existují poloprázdná města kvůli demografickému poklesu. Mohly by se tam přestěhovat některé komunity migrantů, což by mimo jiné mohlo oživit ekonomiku oblasti, “uvedl.

Papež František zrůraznil: „Nikdy neopomínej nejdůležitější právo všech: právo na život. Přistěhovalci sem přicházejí především proto, aby unikli válce nebo hladu, ze Středního východu a Afriky. “

„Hlad postihuje hlavně Afriku,“ řekl. „Africký kontinent je obětí kruté kletby: v kolektivní fantazii se zdá, že by měl být tento kontinent využit. Místo toho je součástí řešení investovat tam na pomoc vyřešit jejich problémy a zastavit migrační toky.“

V posledních měsících několik afrických prelátů vystoupilo proti masové migraci z Afriky do Evropy a zašlo tak daleko, že požádalo Evropany, aby přestali povzbuzovat tento druh migrace.

Například kardinál Francis Arinze, kdysi považován za nejlepšího kandidáta na papeže, naléhal na Evropany, aby přestali povzbuzovat Afričany k migraci do Evropy, a trvá na tom, že lidem je lépe v jejich domovských zemích.

V rozhovoru pro časopis Catholic Herald, 86letý kardinál řekl, že když země ztratí své mladé lidi kvůli migraci, ztratí lidi, kteří mohou nejlépe budovat budoucnost svého národa.

V květnu tohoto roku další nigerijský prelát, kardinál John Onaiyekan, arcibiskup Abuja, uvedl, že masová migrace z jeho země je jistým znakem toho, že politické vedení selhalo.

„Úřady by měly učinit Nigérii domovem. Totéž by mělo platit i pro jiné africké země, “uvedl a zároveň odsoudil podmínky, v nichž žije mnoho nigerijských přistěhovalců.

Poté, co kardinál navštívil Itálii a viděl počet nigerijských prostitutek na ulicích v důsledku hromadné migrace, řekl, že se stydí.

„Abych vám upřímně řekl, stydím se, stydím se,“ řekl BBC. „Pohybuji se ulicemi Říma, Milána, Neapole a vidím své dcery na ulici k prodeji.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Papež František: Dveře pro migranty „musí být otevřené, ne zavřené“

  • Navrhuji vybudovat na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu uprchlický tábor. Je tam místa dost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*